Pytanie
Zamawiający we wzorze oświadczenia z art. 125 ustawy Pzp błędnie wpisał odniesienie do rozdziału, w którym określił warunki. Wykonawcy, składając ofertę, nie poprawili odniesienia i złożyli oświadczenie. Czy zamawiający może wezwać do wyjaśnienia z art. 128 ust. 4 czy raczej musi wezwać do poprawy z art. 128 ust. 1?
Odpowiedź
W pytaniu nie wskazano, jaka jest treść błędnego oświadczenia z art. 125 Pzp, niemniej jednak jeżeli samo odwołanie w nim do rozdziału, który nie zawiera ani podstaw wykluczenia, ani warunków udziału w postępowaniu (o ile zostały określone) nie daje podstawy do uznania, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu, to zdaniem autora, zamawiający powinien wezwać wykonawców do uzupełnienia tego oświadczenia. Wskazać trzeba, że zgodnie z art. 125 ust. 1 Pzp to wykonawca ma obowiązek złożyć oświadczenie, a zamawiający ma określić jego zakres. Co prawda zamawiający wskazał błędny zakres w samym wzorze oświadczenia, niemniej jednak, jak można wywnioskować z treści pytania w SWZ zakres ten był dobrze określony. Tym samym wykonawca nie ma obowiązku składania oświadczenia na wzorze zamawiającego, a ze złożonego oświadczenia powinno jednoznacznie wynikać, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz że spełnia warunki udziału w postępowaniu – jeżeli zamawiający je postawił. Wobec powyższego, autor jest zdania, że właściwym byłoby wezwanie wykonawców na podstawie art. 128 ust. 1 Pzp do złożenia prawidłowego oświadczenia w omawianym zakresie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Podstawa prawna
Art. 125, art. 128 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710)
Marta Mikulska-Nawacka - doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające, autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych
Więcej na www.portalzp.pl
-
Kiedy można poprawić błędy w ofercie według Pzp?
Zamówienia publiczneModyfikacja wprowadzona przez wykonawcę nie dyskwalifikuje automatycznie jego oferty. -
Kiedy zamawiający może żądać podmiotowych środków dowodowych od wykonawcy w trybie podstawowym z negocjacjami?
podmiotowe środki dowodowe -
Negocjacje w trybie podstawowym z możliwością negocjacji - czy są obligatoryjne?
Zamówienia publiczneWskazanie przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu możliwości przeprowadzenia negocjacji nie oznacza, że zamawiający jest zobowiązany do ich przeprowadzenia.