Pytanie
Mam wątpliwość, kiedy i w jakim zakresie zamieszczać ogłoszenie o zrealizowanym zamówieniu w przypadku zamówienia z opcją oraz czy trzeba sformułować klauzule waloryzacyjne, jeśli opcję chcemy realizować do 7 miesięcy po podpisaniu umowy, mimo że zamówienie podstawowe ma być zrealizowane do 30 dni od dnia podpisania umowy. I tak na przykładzie zamówienia na dostawę sprzętu komputerowego: zamówienie podstawowe ma być wykonane w terminie 30 dni od dnia podpisania umowy, a opcja do 7 miesięcy od dnia podpisania umowy, więc czy muszę uwzględnić w umowie klauzule waloryzacyjne? Mam również wątpliwość, kiedy zamieścić ogłoszenie o zrealizowanej umowie, czy po zrealizowanym zamówieniu podstawowym, czy czekać, aż zrealizuję opcję, ale tego jeszcze nie wiem, musiałabym czekać 7 miesięcy, a i tak mogłoby się okazać, że opcji nie zrealizuję. A może zamieścić dwa ogłoszenia o zrealizowanej umowie: jedno po zrealizowaniu zamówienia podstawowego, a drugie po zrealizowaniu opcji?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 6 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Okres, w którym ma obowiązywać zawarta przez Państwa umowa, wynosi 7 miesięcy. Tym samym niezbędne jest zastosowanie regulacji zawartej w art. 439 ustawy Pzp. W mojej ocenie ogłoszenie o wykonaniu umowy należy opublikować po upływie okresu jej obowiązywania, tj. w przedmiotowej sytuacji po upływie 7 miesięcy.
Zastrzeżenie opcji umożliwia jednostronną zmianę zakresu świadczenia przez zamawiającego w sposób wynikający z dokumentów zamówienia. Skorzystanie z opcji nie wymaga zatem zmiany umowy, odbywa się na podstawie zapisów umowy oraz w okresie, na który umowa została zawarta i jest wiążąca dla stron.
Tym samym okres, na który umowa zostaje zawarta, powinien obejmować możliwie najdłuższy czas realizacji świadczenia, w tym przypadku z uwzględnieniem okresu, w którym mogą być realizowane opcje. W Państwa przypadku jest to okres 7 miesięcy od dnia podpisania umowy. Dalej, z uwagi na to, że okres ten jest dłuższy niż 6 miesięcy, zamawiający jest zobowiązany do wprowadzenia klauzuli waloryzacyjnej z art. 439 ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 448 ustawy Pzp zamawiający, w terminie 30 dni od wykonania umowy, zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o wykonaniu umowy, na zasadach określonych w dziale III rozdziale 2.
Uznaje się, że obowiązek publikacji ogłoszenia o wykonaniu umowy będzie się aktualizował po sporządzeniu protokołu odbioru lub uznaniu przez zamawiającego umowy za wykonaną. Jeżeli zamawiający zastrzegł, że po realizacji zakresu podstawowego zamówienia będzie upoważniony do zlecenia, na podstawie zawartej umowy, zakresu zamówienia objętego prawem opcji, z uznaniem, że umowa została przez wykonawcę wykonana (w pełnym zakresie), powinien odczekać do zakończenia okresu przewidzianego na zlecenie wykonawcy opcji. Umowa jest bowiem wiążąca dla stron do upływu tego okresu. Co istotne, informacja o tym, czy finalnie zamawiający zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji, będzie miała wpływ na kształt zamieszczanego ogłoszenia, w którym zamawiający jest zobowiązany wskazać m.in. łączną wartość wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zrealizowanej umowy.
Podstawa prawna
art. 441, art. 439 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, autor bloga www.pzpzamowieniapubliczne.blogspot.pl, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Prawo opcji w zamówieniach publicznych: jak skutecznie wykorzystać i uniknąć pułapek?
Zamówienia publiczneOpisując przedmiot zamówienia, zamawiający zobowiązany jest między innymi podać jego wielkość poprzez określenie w treści specyfikacji warunków zamówienia minimalnego poziomu zapotrzebowania. Ewentualne zwiększenie ponad określone minimum może stanowić właśnie opcję, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji zamawiającego. -
Jak poprawnie skonstruować klauzule waloryzacyjne do umowy
Zamówienia publiczneUstawa Pzp wprowadzając obowiązek zawierania w określonych umowach o zamówienie publiczne obowiązkowych klauzul waloryzacyjnych, w odniesieniu do określenia sposobu ustalenia zmiany wynagrodzenia pozostawia swobodę zamawiającemu. -
Prawo opcji w wynajmie samochodów: czy można przedłużyć umowę o kolejne 12 miesięcy?
Przetargi krok po kroku -
Co zrobić, gdy ogłoszenie o zamówieniu ukazuje się w TED w święto?
Przetargi krok po kroku