Partnerzy serwisu:

Pytanie

Czy w trybie z wolnej ręki muszę zawsze żądać oświadczenia o braku wykluczenia, a jeśli tak, to czy wykonawca może go podpisać przed podpisaniem umowy.

Odpowiedź

Zamawiający nie musi żądać oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia, prowadząc procedurę zamówienia z wolnej ręki i to zarówno w procedurze prowadzonej w progu "unijnym", jak i "krajowym". Natomiast jeżeli zamawiający żąda oświadczenia, to wykonawca może je złożyć przed podpisaniem umowy.

Podkreślić trzeba, że brak obowiązku żądania oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia (z art. 125 ust. 1 Pzp) w przypadku prowadzenia procedury w progu "unijnym", nie zwalnia zamawiającego z obowiązku żądania podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw do wykluczenia.

Na powyższe wskazują następujące przepisy Pzp:

  • art. 124 pkt 1 Pzp – cyt.:
    W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający: żąda podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia.
  • art. 217 ust. 2 i 3 Pzp – cyt.:
    2. Wykonawca składa oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust. 1, oraz podmiotowe środki dowodowe nie później niż wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego.
    3. Zamawiający może odstąpić od żądania złożenia przez wykonawcę oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1.
  • art. 306 ust. 2 Pzp – cyt.:
    Zamawiający, przed udzieleniem zamówienia, może żądać od wykonawcy złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowych środków dowodowych.

 Podstawa prawna

Art. 124 pkt 1, art. 217 ust. 2 i 3, art. 306 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605).

Marta Mikulska-Nawacka – doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające, autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl