Pytanie
Postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji na dostawę tablic rejestracyjnych. Zamawiający wymagał, aby wykonawca wraz z ofertą złożył przedmiotowy środek dowodowy w postaci certyfikatu na zgodność tablic rejestracyjnych lub materiałów służących do ich produkcji z warunkami technicznymi. Wykonawca przedstawił taki certyfikat, natomiast obejmował on tylko 8 z 10 wymaganych rodzajów tablic. W formularzu ofertowym określono, że zadanie wykona z pomocą podwykonawcy, wskazując zakres brakujących tablic. Zamawiający przewidział w SWZ uzupełnianie przedmiotowych środków dowodowych, w związku z czym wezwał wykonawcę do uzupełnienia/wyjaśnienia sytuacji. W odpowiedzi uzyskał informację, iż brakujące w jego certyfikacie tablice będą wykonywane przez podwykonawcę, zgodnie z jego wskazaniem w ofercie. Ponadto dołączył certyfikat podwykonawcy, który spełnia wymagania opisane w SWZ. Określono również warunki udziału w postępowaniu w postaci aktualnego wpisu do rejestru przedsiębiorców produkujących tablice. Czy mając na uwadze powyższe, zamawiający powinien przyjąć bez zastrzeżeń takie wyjaśnienia i dokumenty, gdyż potwierdzają zgodność wymaganych dostaw (tablic) z wymaganiami zamawiającego, czy może należy podjąć inne kroki w ww. sytuacji? Czy środki podmiotowe w postaci wpisu do rejestru będzie wykazywał tylko główny wykonawca, a podwykonawca już takim dokumentem nie musi się legitymować? Czy może od podwykonawcy również należy takiego dokumentu wymagać, gdyż w rzeczywistości główny wykonawca nie jest w stanie samodzielnie wykonać całego przedmiotu zamówienia?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa "Popowice" ogłasza przetarg nieograniczony ofert pisemnych na wykonanie wymiany pionów wodnych w budynku Jelenia 4-26
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca15.04.2025
WROCŁAW, Dolnośląskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Przedmiotowe środki dowodowe są związane z przedmiotem zamówienia, nie zaś z wykonawcą czy podwykonawcą. Potwierdzają one przedmiotowe aspekty oferty i nie jest de facto istotne, czy pochodzą od samego wykonawcy, czy od zaangażowanego przez niego podwykonawcy.
Zgodnie z definicją legalną wpisaną w przepisy ustawy Pzp, gdy mówimy o przedmiotowych środkach dowodowych – należy przez to rozumieć środki służące potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia lub opisie kryteriów oceny ofert, lub wymaganiami związanymi z realizacją zamówienia. Jeżeli zamawiający żąda złożenia przedmiotowych środków dowodowych, wykonawca składa je wraz z ofertą. Jeżeli wykonawca nie złożył przedmiotowych środków dowodowych lub złożone przedmiotowe środki dowodowe są niekompletne, zamawiający wzywa do ich złożenia lub uzupełnienia w wyznaczonym terminie, o ile przewidział to w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli przedmiotowy środek dowodowy służy potwierdzeniu zgodności z cechami lub kryteriami określonymi w opisie kryteriów oceny ofert lub, pomimo złożenia przedmiotowego środka dowodowego, oferta podlega odrzuceniu albo zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania. Zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści przedmiotowych środków dowodowych. Z powyższego wynika, że przedmiotowy środek dowodowy jest składany przez wykonawcę wraz z ofertą i bez znaczenia jest to, czy środek ten pochodzi bezpośrednio od wykonawcy, czy od innego zaangażowanego lub niezaangażowanego w postępowanie podmiotu. Jest on ściśle związany z przedmiotem zamówienia i ma potwierdzać pewne elementy wskazujące na zgodność oferty z wymaganiami zamawiającego odnoszącymi się do realizacji zamówienia.
Podstawa prawna
Art. 107 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605).
Justyna Andała-Sępkowska – prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego, autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych zamówieniom publicznym
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Oświadczenie producenta a parametry produkowanych urządzeń na stronie internetowej producenta: jakie dowody są wystarczające w przetargu?
Zamówienia publiczneZamawiający nie może poprzez zapisy Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) ograniczać możliwości składania przez wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego środków dowodowych potwierdzających spełnianie wymaganych parametrów technicznych przez oferowane urządzenia. -
Wykaz robót budowlanych: co zrobić, kiedy referencje nie obejmują wszystkich prac?
Przetargi krok po kroku -
Zamówienia publiczne: jak postępować przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny?
Przetargi krok po kroku -
Alternatywy dla listów referencyjnych w zamówieniach publicznych
Przetargi krok po kroku