Partnerzy serwisu:

Pytanie

Czy na oświadczeniach składanych w zw. z art. 56 ust. 4 konieczne jest umieszczanie funkcji osoby podpisującej oświadczenie (kierownika zamawiającego, członka komisji itd.)? Czy wystarczające będzie oświadczenie bez wskazanej funkcji i wpisanie do protokołu rzeczywiście pełnionej/pełnionych funkcji? W momencie składania oświadczeń nie zawsze znana jest funkcja, jaką dana osoba będzie pełnić w postępowaniu, i zdarzają się sytuacje, że funkcja widniejąca na oświadczeniu jest niezgodna z rzeczywiście pełnioną funkcją wpisaną do protokołu lub dana osoba pełni dwie funkcje w postępowaniu.

Odpowiedź

Nie ma przeszkód, aby przedmiotowe oświadczenie, pozostając oświadczeniem zgodnym z ustawą Pzp, nie zawierało wskazania pełnionej funkcji przez osobę go składającą, pod warunkiem że można ją odczytać z innych dokumentów postępowania, w tym z prowadzonego protokołu.

Uzasadnienie

Ustawa Pzp wymaga, aby kierownik zamawiający, członek komisji przetargowej oraz inne osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania, lub osoby udzielające zamówienia złożyli odpowiednie oświadczenia wskazujące, czy osoba ta podlega wyłączeniu z postępowania, jeśli tak, to na jakiej podstawie, czy też nie podlega wyłączeniu. Ustawa Pzp wymaga, aby oświadczenia były złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, w formie pisemnej o istnieniu albo braku istnienia okoliczności, o których mowa odpowiednio w art. 56 ust. 2 lub 3 ustawy Pzp. Zobowiązuje również kierownika zamawiającego lub osobę, której powierzył czynności w postępowaniu, aby przed odebraniem oświadczenia uprzedzał osoby składające oświadczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Ani ustawa Pzp, ani akty wykonawcze nie wskazują wiążącego wzoru, z tego względu należy uznać, że jeśli są one czytelne i w powiązaniu z dokumentacją postępowania, w tym z prowadzonym protokołem, bez wątpliwości da się ustalić, kto i z jakiego powodu w danej procedurze je składa, mogą nie zawierać bezpośredniego wskazania funkcji. Jednak praktyka pokazuje, że najczęściej ją wskazują.

Podstawa prawna

Art. 56 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605).

Justyna Andała-Sępkowska – prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego, autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych zamówieniom publicznym

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl