Pytanie
Moje pytanie dotyczy oceny zgodności ofert na podstawie złożonych przedmiotowych środków dowodowych. Przetarg organizowany jest zgodnie z ustawą w trybie podstawowym. Zamawiający wymagał dołączenia przedmiotowych środków dowodowych w postaci aktualnych kart charakterystyk lub kart technicznych lub opisu/ulotki informacyjnej środków potwierdzających spełnianie wymagań zawartych w załączniku nr 1. Zamawiający dopuścił uzupełnianie na wezwanie tych dokumentów. Wykonawcy, którzy przystąpili do postępowania, nie złożyli PDŚ wraz z ofertą i zostali wezwani do ich uzupełnienia. W ofertach dwóch wykonawców w niektórych pozycjach został zaoferowany ten sam asortyment. Jeden wykonawca załączył jednak kilka dokumentów, które łącznie potwierdzały wymagania postawione przez zamawiającego, wyczerpywały katalog opisanych w SWZ wymagań dla danej pozycji. Drugi wykonawca przedstawił tylko wybiórcze dokumenty, które tych parametrów nie potwierdzają. Czy na podstawie analizy oferty i PŚD jednego wykonawcy zamawiający może ocenić, że oferta drugiego wykonawcy jest zgodna z warunkami zamówienia?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 6 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający nie ma podstaw do weryfikacji zgodności oferty złożonej przez wykonawcę A z warunkami zamówienia na podstawie przedmiotowych środków dowodowych złożonych przez wykonawcę B, nawet jeżeli dotyczą one tego samego (co do nazwy) przedmiotu świadczenia.
Wyjaśnienie
Zgodnie z art. 7 pkt 20 ustawy Pzp pod pojęciem przedmiotowych środków dowodowych należy rozumieć środki służące potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia lub opisie kryteriów oceny ofert, lub wymaganiami związanymi z realizacją zamówienia.
Jak stanowi art. 107 ust. 1 ustawy Pzp, jeżeli zamawiający żąda złożenia przedmiotowych środków dowodowych, wykonawca składa je wraz z ofertą. Można zatem wskazać, że dokument zamówienia (SWZ) stanowi swego rodzaju wezwanie do złożenia przedmiotowych środków dowodowych, a pierwszym i właściwym terminem ich złożenia jest termin składania ofert.
Wezwanie to dotyczy w równym stopniu wszystkich wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia. Nie ma zatem wątpliwości odnośnie do tego, że jeżeli zamawiający wymaga złożenia przedmiotowych środków dowodowych, wymóg ten dotyczy wszystkich wykonawców. Bez znaczenia dla powyższego pozostaje możliwość samodzielnej weryfikacji przez zamawiającego parametrów świadczenia wskazanego co do nazwy w treści oferty, w tym np. na podstawie przedmiotowych środków dowodowych złożonych przez innego wykonawcę lub na podstawie innych informacji będących w posiadaniu zamawiającego. Powyższa interpretacja stanowi odzwierciedlenie zasady równego traktowania wykonawców, do której przestrzegania zobowiązany jest zamawiający na podstawie art. 16 pkt 1 ustawy Pzp. Innymi słowy, wymogi zawarte w SWZ są równe dla wszystkich wykonawców.
W przypadku niezłożenia kompletu przedmiotowych środków dowodowych zamawiający postępuje wedle reguł wskazanych w SWZ. Oznacza to, że jeżeli zamawiający przewidział możliwość uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych – kieruje do wykonawcy, który wraz z ofertą nie złożył przedmiotowych środków dowodowych lub złożone przedmiotowe środki dowodowe są niekompletne, stosowne wezwanie. Podstawą dokonania tej czynności jest art. 107 ust. 2 ustawy Pzp, który w sposób szczególny reguluje kwestię przedmiotowych środków dowodowych.
Podstawa prawna
Art. 16 pkt 1, art. 107 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych: jak uniknąć błędów?
Zamówienia publiczneObowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia jednoznacznego i wyczerpującego opisu kryteriów oceny ofert wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu ich oceny. -
Wezwanie do uzupełnienia środków dowodowych - kiedy jest możliwe w myśl ustawy Pzp?
Zamówienia publicznePrzedmiotowe środki dowodowe mogą podlegać procedurze uzupełnienia, przy czym jest ona dopuszczalna tylko wtedy, gdy dla danego postępowania zamawiający możliwość taką przewidział w dokumentach zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu. -
Zamówienia publiczne: jak postępować przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny?
Przetargi krok po kroku -
Jak powinien postąpić zamawiający, gdy wykonawca pomyli się w wycenie oferty na poszczególne części zamówienia
Przetargi krok po kroku