Pytanie
Kto powinien podpisać się pod sporządzoną analizą potrzeb? Czy może to być kierownik działu zamówień publicznych? Czy jest obowiązek zaakceptowania jej przez kierownika jednostki, w naszym przypadku – przez dyrektora szpitala powiatowego?
Odpowiedź
Przepis art. 83 ustawy Pzp dotyczący analizy potrzeb i wymagań nie wskazuje na konieczność podpisania takiego dokumentu. Tym samym to wewnętrzne uregulowania danego zamawiającego będą decydowały o tym, czy sporządzona analiza potrzeb i wymagań będzie podpisana i ewentualnie przez kogo. Zamawiający może tę kwestię uregulować dowolnie, bazując na własnej praktyce.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu, ogłasza III przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie robót instalacyjnych w budynkach spółdzielczych
Ogłoszenie premium 15 dni do końca20.11.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac w 2024 i 2025 roku
Ogłoszenie premium 13 dni do końca18.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Analiza potrzeb i wymagań zawiera przede wszystkim elementy merytoryczne dotyczące przyszłego zamówienia. Tym samym wydaje się, że głównym autorem takiego dokumentu są pracownicy komórki organizacyjnej (działu) zlecającej działowi zamówień publicznych przeprowadzenie postępowania. W takiej sytuacji kierownik działu zamówień publicznych powinien akceptować analizę potrzeb i wymagań jedynie w zakresie związanym z ustawą Pzp, czyli przewidzianego trybu udzielenia zamówienia i możliwości podziału zamówienia na części.
Kierownik zamawiającego ponosi odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Nie ma zatem przeszkód, aby wewnętrzne uregulowania zamawiającego wskazywały na konieczność zaakceptowania analizy potrzeb i wymagań przez dyrektora szpitala. Będzie to stanowiło element nadzoru nad prawidłowością procedury udzielenia zamówienia.
Podstawa prawna
Art. 83 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).
Krzysztof Hodt – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Funkcje osób podpisujących oświadczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego - wymagania formalne
Przetargi krok po kroku -
Kiedy wykonawca powinien przedstawić wymagane środki dowodowe dotyczące podwykonawcy?
Przetargi krok po kroku -
Zamówienia publiczne: jak postępować przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny?
Przetargi krok po kroku -
Podmiotowe środki dowodowe: czy można je modyfikować po złożeniu oferty?
Przetargi krok po kroku