Pytanie
Podpisaliśmy umowę na zakup komputerów. Wykonawca zwrócił się z wnioskiem o zmianę modelu o parametrach nie gorszych niż w SWZ. Wykonawca tłumaczy, że nie będzie w stanie w terminie dostarczyć oferowanych modeli z uwagi na opóźnienia po stronie producenta, ale znalazł model lepszy. Zamawiający na etapie postępowania wymagał, aby wykonawca wraz z ofertą złożył wykaz zaproponowanych modeli komputerów, na podstawie którego zamawiający będzie mógł zweryfikować, czy spełniają one wymagania opisane w SWZ. W SWZ nie były wskazywane modele tylko parametry, ale umowa nie przewiduje możliwości zmiany modeli. W związku z tym, czy zamawiający może dopuścić taką zmianę? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remont klatki schodowej oraz wymianę WLZ z wymianą rozdzielnic
Ogłoszenie premium 0 dni do końca22.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Odpowiedź zależy tutaj w mojej opinii od tego, czy zamawiający dopuścił w SWZ zaoferowanie wyższych parametrów, niż przez niego oczekiwane. Jeśli tego nie zrobił i ustalił "na sztywno", że wykonawcy mają zaoferować konkretne parametry, to obecnie może powodować niemożność zmiany umowy, gdyż zostanie ona uznana za zmianę istotną.
Wyjaśnienie
Wskazanie konkretnego parametru wymaganego sprzętu bez określenia w jakikolwiek jednoznacznie zrozumiały sposób, że jest on maksymalny lub minimalny, oznacza, że wykonawca musiał zaoferować sprzęt o dokładnie takim parametrze. W sytuacji gdyby wykonawca na etapie postępowania zaoferował wyższe parametry, jego oferta podlegałaby odrzuceniu. W takim przypadku nie byłaby także dopuszczalna zmiana umowy na obecnym etapie.
Istotna zmiana umowy
Byłaby to bowiem zgodnie z art. 454 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp istotna zmiana umowy. Ustawa stanowi, że zmiana umowy jest istotna, jeżeli powoduje, że charakter umowy zmienia się w sposób istotny w stosunku do pierwotnej umowy, w szczególności, jeżeli zmiana wprowadza warunki, które gdyby zostały zastosowane w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to wzięliby w nim udział lub mogliby wziąć udział inni wykonawcy lub przyjęte zostałyby oferty innej treści.
Kwestię oferowania parametru wyższego niż wymagany poruszyła w jednym z wyroków Krajowa Izba Odwoławcza (sygn. akt KIO 1313/21). Czytamy w nim: "W zakresie zarzutu naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 266 ustawy przez odrzucenie oferty Odwołującego, pomimo iż jej treść jest zgodna z warunkami zamówienia – Izba uznała zarzut za niezasadny.
(…) W zakresie rozpoznania przedmiotowego zarzutu Izba stwierdziła, że niespornym było między stronami postępowania odwoławczego, że Odwołujący zaoferował oczyszczalnię biologiczną o przepustowości 1,2 m3/d.
Izba stwierdziła, że Zamawiający w SWZ, w tym w udzielonych w czasie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyjaśnieniach oferty do SWZ, wymagał zaoferowania oczyszczalnie biologiczne o przepustowości 0,9 m3/d.
Niewątpliwie w ocenie Izby Odwołujący ma rację, że oczyszczalnia biologiczna o parametrze przepustowości 0,9 m3/d wymaganej przez Zamawiającego w SWZ mieści się w wartości przepustowości 1,2 m3/d oczyszczalni biologicznej zaoferowanej przez Odwołującego. Jednakże niewątpliwie potwierdza to również, że urządzenie oferowane nie odpowiada w tym parametrze wymaganiu Zamawiającego.
Zamawiający w sposób jednoznaczny określił parametr – oczyszczalnia biologiczna o przepustowości 0,9 m3/d. Oznacza to, że Zamawiający nie dopuścił żadnego odstępstwa od tej wartości.
W ocenie Izby opis przedmiotu zamówienia w tym zakresie był jednoznaczny i jasny, niedający się w żaden sposób zmienić zgodnie z wymaganiami SWZ ani przez jego zmniejszenie, ale również i przez jego zwiększenie".
Jeśli jednak sformułowania dokumentów zamówienia w odniesieniu do wymaganych parametrów nie były tak kategoryczne (przykładowo wskazano przy żądanych parametrach sformułowanie "co najmniej", "nie mniej niż", "parametry od-do"), wówczas zmianę należy uznać za dopuszczalną, jako nieistotną.
Podstawa prawna
Art. 454 ust. 2 pkt 1, art. 455 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).
Justyna Rek-Pawłowska – prawnik specjalizujący się w zamówieniach publicznych
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Czy można dzielić zamówienia informatyczne na części: sprzęt i usługi?
Przetargi krok po kroku -
Podmiotowe środki dowodowe: czy można je modyfikować po złożeniu oferty?
Przetargi krok po kroku -
Oświadczenie producenta a parametry produkowanych urządzeń na stronie internetowej producenta: jakie dowody są wystarczające w przetargu?
Zamówienia publiczneZamawiający nie może poprzez zapisy Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) ograniczać możliwości składania przez wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego środków dowodowych potwierdzających spełnianie wymaganych parametrów technicznych przez oferowane urządzenia. -
Co zrobić, gdy zamawiający popełni błąd w oszacowaniu wartości zamówienia?
Przetargi krok po kroku