Pytanie
Zamawiający po przeprowadzeniu postępowania w trybie Pzp (przetarg nieograniczony) zawarł umowę z możliwością jej wznowienia o kolejne 24 miesiące, pod warunkiem że żadna ze stron na co najmniej 3 miesiące przed końcem obowiązywania umowy nie złoży w formie pisemnej/elektronicznej oświadczenia o rezygnacji z dalszej realizacji zamówienia, tj. z realizacji zamówienia w ramach wznowienia. Wykonawca na koniec upływu tego okresu złożył oświadczenie o rezygnacji z realizacji tego wznowienia. Jednak w przypadku dokonania modyfikacji umowy w oparciu o art. 455 ust. 2 ustawy Pzp (polegającej na nieznacznej modyfikacji zakresu zamówienia) wykonawca przystąpiłby do realizacji wznowienia. Czy zatem wykonawca może zmienić treść swojego oświadczenia i poinformować zamawiającego, że przystąpi do realizacji wznowienia, jeżeli do końca realizacji umowy podstawowej pozostało mniej niż 3 miesiące?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 6 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wykonawca nie może zmienić treści oświadczenia, a zamówienie nie może podlegać wznowieniu.
Wyjaśnienie
Posiłkując się wytycznymi zawartymi w komentarzu UZP do ustawy Pzp z 2019 roku, można wskazać, że "Wznowieniem zamówienia jest wykonywanie po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. Wznowienia, podobnie jak opcje, nie wymagają zmiany umowy i dotyczą umów zawartych na czas określony, które zgodnie z warunkami w nich zawartymi na podstawie decyzji zamawiającego podlegają przedłużaniu na kolejny okres".
UZP wskazał zatem jednoznacznie, że wznowienie odbywa się na podstawie zapisów umowy podstawowej, na warunkach w niej określonych. UZP wskazuje również, że decyzję o wznowieniu podejmować będzie zamawiający. W opisanej sytuacji, wedle postanowień umownych, ostateczna decyzja o wznowieniu podejmowana jest jednak zarówno przez zamawiającego, jak i wykonawcę. Tym samym każda ze stron umowy ma w tym zakresie "prawo głosu". Wspomniane prawo głosu zostało ukształtowane jako warunek zawieszający.
Zgodnie z art. 89 ustawy Kodeks cywilny, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek). Warunek zawieszający charakteryzuje się tym, że uzależnia powstanie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego (np. wznowienie nastąpi, jeżeli nie dojdzie do złożenia oświadczenia w umówionym okresie). W omawianej sytuacji warunek wznowienia nie został spełniony, albowiem do złożenia oświadczenia doszło. A skoro oświadczenie zostanie złożone, nie dojdzie do wznowienia.
W świetle powyższych ustaleń uważam, że wykonawca nie może zmienić treści oświadczenia, a zamówienie nie może podlegać wznowieniu.
Podstawa prawna
• art. 31 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605),
• art. 89 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1610).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Oświadczenie o braku wykluczenia w trybie z wolnej ręki - kiedy jest wymagane?
Przetargi krok po kroku -
Jak ocenić oferty, gdy PŚD nie są kompletne dla wszystkich wykonawców?
Przetargi krok po kroku -
Zamówienia publiczne: jak postępować przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny?
Przetargi krok po kroku -
Klauzule waloryzacyjne a realizacja opcji w zamówieniach publicznych
Przetargi krok po kroku