Partnerzy serwisu:

Pytanie

Chcemy udzielić zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, którego przedmiotem są dostawy newralgicznego sprzętu. Dokumenty dotyczące postępowania zawierają informacje podlegające ochronie ze względów bezpieczeństwa, ale nie posiadają klauzuli tajności. Czy wystarczy w dokumentach postępowania jedynie wskazanie, dlaczego te informacje nie powinny być ogólnodostępne? Czy od wykonawców mogę żądać poświadczenia bezpieczeństwa jak przy dokumentach niejawnych, czy tylko oświadczenia, że nie udostępnią pozyskanych informacji osobom trzecim?

Odpowiedź

W świetle ogólnie podanych informacji, jeżeli dokumenty w postępowaniu o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa nie mają klauzuli tajności, nie należy od wykonawców żądać poświadczenia bezpieczeństwa jak przy dokumentach niejawnych. Pozostaje możliwość żądania od wykonawców oświadczenia ze zobowiązaniem do nieudostępniania pozyskanych informacji osobom trzecim.

Podkreślić należy, że gdyby postrzegać ww. wymagania przez pryzmat warunków udziału w postępowaniu, to trzeba pamiętać, iż zgodnie z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp muszą być one określone w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia. Zauważenia przy tym wymaga, że na mocy § 11 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych, w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w celu potwierdzenia spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji dotyczących zdolności technicznej lub zawodowej, zamawiający może, w zależności od charakteru, znaczenia, przeznaczenia lub ilości robót budowlanych, dostaw lub usług, żądać także innych, niż określone w § 9, podmiotowych środków dowodowych, w szczególności w przypadku zamówień, które wiążą się z przetwarzaniem informacji niejawnych, wymagają do nich dostępu, ich wykorzystania lub je zawierają – dokumentów potwierdzających zdolność wykonawcy do ochrony tych informacji i ich przetwarzania na poziomie wymaganym przez odrębne przepisy, w szczególności ważnego odpowiedniego świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego, ważnego poświadczenia bezpieczeństwa oraz zaświadczenia o odbyciu szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych, o których mowa w ustawie z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Możliwość takiego żądania jest zatem powiązana z przedmiotem zamówienia obejmującym kwestie przetwarzania informacji niejawnych.

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę także np. na art. 407 pkt 1 lit. a ustawy Pzp. Wynika z niego, że w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa obejmujących informacje niejawne zamawiający określa w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa tych informacji. W tym celu zamawiający może żądać złożenia wraz z ofertą zobowiązania wykonawcy i już znanych podwykonawców do ochrony informacji niejawnych znajdujących się w ich posiadaniu lub z którymi zapoznają się w trakcie realizacji zamówienia i po jego zakończeniu.

Podstawa prawna

• art. 112 ust. 1 i 2, art. 407 pkt 1 lit. a ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605),

• § 11 ust. 1 pkt 2 lit. c Rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415).

Andrzela Gawrońska-Baran – radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej, obecnie prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego