Partnerzy serwisu:

Pytanie

W październiku została przeprowadzona procedura przetargowa na dostawy artykułów spożywczych w kwocie powyżej 130 000 zł. W chwili obecnej jest planowany zakup słodyczy na paczki świąteczne w kwocie 5 000 zł z Funduszu Świadczeń Socjalnych. W poprzednich latach były zakupione karty podarunkowe, decyzja o kupnie słodyczy została podjęta w listopadzie br. Jaką procedurę ma wszcząć zamawiający, żeby nie doszło do naruszenia przepisów UZP?

Odpowiedź

Skoro zamówienie jest zakupem wcześniej niemożliwym do przewidzenia, to w żadnym razie nie sumujemy go z zamówieniami już dokonanymi. Jego wartość szacujemy osobno i udzielamy go w procedurze stosownej do jego wartości. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy w tym roku istnieją jeszcze inne nieudzielone zamówienia, które należałoby zlecić łącznie z tym nowym nieprzewidzianym – a zatem np. zakup innych artykułów spożywczych. Wówczas należy dodać zamówienie nieprzewidziane do tego, które jeszcze nie jest zlecone.

Przytaczam także pomocne w tej sytuacji stanowisko UZP, w którym czytamy:

"Dla ustalenia, iż w danym przypadku mamy do czynienia z jednym zamówieniem, istotne są okoliczności istniejące w chwili wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający, przystępując zatem do szacowania wartości zamówienia, powinien ustalić z należytą starannością planowaną liczbę usług, dostaw czy też robót budowlanych tego samego rodzaju, które zamierza nabyć i oszacować ich łączną wartość, niezależnie od tego, czy zamierza je nabyć jednorazowo w ramach jednego postępowania, czy też sukcesywnie w ramach odrębnych postępowań.

Jeżeli potrzeba udzielenia określonego zamówienia ujawni się dopiero po udzieleniu innego zamówienia podobnego przedmiotowo i funkcjonalnie, to w tym przypadku nie mamy do czynienia z nieuprawnionym dzieleniem zamówienia z uwagi na fakt, iż brak jest tożsamości czasowej takich zamówień" (opinia „Szacowanie wartości i udzielanie zamówień, w tym zamówień objętych projektem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej").

Podstawa prawna

Art. 29 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).

Justyna Rek-Pawłowska – prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl