Partnerzy serwisu:

Pytanie 

Przedmiotem zamówienia jest usunięcie i utylizacja starej wykładziny, położenie nowej podłogi w kafelkach dywanowych i zamontowanie listew przypodłogowych. Proszę o wskazanie, jaki przedmiot zamówienia tutaj występuje: dostawa (CPV 44112200-0 – Wykładziny dywanowe, CPV 44112220-6 – Podłogi z tworzyw sztucznych), robota budowlana (CPV 45432111-5 – Kładzenie wykładzin elastycznych, 45 430 000-0 – Pokrywanie podłóg i ścian, 45 432 100-5 – Kładzenie i wykładanie podłóg) czy może usługa? 

Odpowiedź 

Uważam, że opisany w pytaniu przedmiot zamówienia jest robotą budowlaną w świetle przepisów ustawy Pzp. 

Wyjaśnienie 

Ustawa Pzp zawiera własną definicję pojęcia "roboty budowlane" w art. 7 pkt 21 ustawy Pzp. Wynika z niej, że są to czynności określone w załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE oraz w dziale 45 Wspólnego Słownika Zamówień (CPV). 

W załączniku II do dyrektywy wymieniono "układanie, wyklejanie, wieszanie lub instalowanie w budynkach lub innych obiektach budowlanych" m.in. "wykładziny z gumy lub tworzyw sztucznych". Pracom tym przypisano kod CPV 45430000. W słowniku CPV znajdziemy następujące kody: 45432111-5 (Kładzenie wykładzin elastycznych), 45430000-0 (Pokrywanie podłóg i ścian) oraz 45432100-5 (Kładzenie i wykładanie podłóg). Oznacza to, że zarówno z załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE, jak i w dziale 45 słownika CPV zawarto kody odpowiadające przedmiotowi zamówienia. Jest to wystarczające do stwierdzenia, że prace objęte zamówieniem są robotami budowlanymi. 

Słusznie jednak wskazano w pytaniu, że w słowniku CPV można odnaleźć kody kwalifikujące przedmiot zamówienia do dostaw. Są to kody 44112200-0 (Wykładziny dywanowe) oraz 44112220-6 (Podłogi z tworzyw sztucznych). 

Występuje tutaj więc zamówienie mieszane. Kwestię takich zamówień reguluje art. 27 ust. 1 ustawy Pzp. Mówi on, że jeżeli zamówienie obejmuje równocześnie usługi, dostawy lub roboty budowlane, do jego udzielenia stosuje się przepisy ustawy dotyczące głównego przedmiotu zamówienia. W komentarzu UZP do art. 27 (nb. 4) wyjaśniono, że "(...) pojęcie »główny przedmiot zamówienia« należy utożsamiać z głównym świadczeniem wykonawcy, natomiast zobowiązania drugorzędne ze świadczeniami ubocznymi. Świadczenia uboczne mają charakter instrumentalny względem świadczenia głównego, ponieważ służą jego realizacji lub go uzupełniają. Przy ustaleniu, co jest głównym przedmiotem zamówienia, należy również brać pod uwagę wartość poszczególnych świadczeń, ale jedynie jako jedno z wielu kryteriów".

W mojej ocenie głównym przedmiotem zamówienia w przypadku wymiany wykładzin jest robota budowlana. Wydaje się, że intencją zamawiającego jest podniesienie standardu wykończenia poprzez wymianę wykładziny. Ogólnie można stwierdzić, że zamawiający chce przeprowadzić remont. Dostawa wykładziny stanowi jedynie element prac remontowych. Pozostałe to usunięcie i utylizacja starej wykładziny oraz zamontowanie listew przypodłogowych. Z tego powodu uważam, że występuje tu robota budowlana, a nie dostawa połączona z montażem.

Podstawa prawna 

Art. 7 pkt 21 oraz art. 27 ust. 4 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Krzysztof Hodt – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych 

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl