Pytanie
Jeżeli zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, to nie będzie miał również możliwości udzielenia wznowień? Nasze wątpliwości wynikają z brzmienia art. 31 ust. 1 i 3 ustawy Pzp, który mówi o szacowaniu zamówienia z uwzględnieniem wszelkich wznowień i zamówień podobnych.
Odpowiedź
Zamówienia podobne oraz wznowienia stanowią odrębne instytucje prawne. Tym samym brak przewidzenia zamówień podobnych nie ma wpływu na możliwość wznowienia danego zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się 8 przetargów na modernizację instalacji elektrycznej w częściach wspólnych wraz z wymianą WLZ lokatorskich
Ogłoszenie premium 22 dni do końca30.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca21.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zarówno na gruncie przepisów krajowych, jak i unijnych brak jest definicji zamówień podlegających wznowieniu.
W uzasadnienia do ustawy Pzp wznowienie interpretuje się w następujący sposób "Wznowienia zamówienia są wykonywaniem po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. Wznowienia nie wymagają zmiany umowy i dotyczą umów zawartych na czas określony, które podlegają przedłużaniu na kolejny okres".
Tym samym należy uznać, że wznowienie obejmuje wykonanie dokładnie tego samego rodzaju usług lub dostaw, co przewidziane w ramach zamówienia podstawowego. Wydaje się, że rozwiązanie to jest najbardziej podobne do konstrukcji prawa opcji w ujęciu ilościowym.
Tymczasem zamówienia podobne nie muszą być identyczne do tych ujętych w umowie podstawowej, a jedynie muszą być do nich zbliżone charakterem i z nimi związane funkcjonalnie.
Za brakiem tożsamości zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, oraz wznowień przemawia również fakt, iż pojęcia te nie są używane w ustawie Pzp naprzemiennie. Gdyby tak było, wówczas ustawodawca nie rozdzielałby zasad dotyczących sposobu szacowania wartości zamówienia w ust. 1 i 2, tj. ust. 1 odnosi się do zamówień podobnych, zaś ust. 2 do wznowień.
Zatem brak przewidzenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wznowienia tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie.
Podstawa prawna
Art. 214 ust. 1 pkt 7, art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Anna Żochowska – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Kiedy zamówienie Pzp może podlegać wznowieniu?
Przetargi krok po kroku -
Jak ustalić cenę wznowienia i jakie zapisy zawrzeć w projekcie umowy?
Zamówienia publiczneKiedy zamawiający może wznowić zamówienie? -
Czy usługi zarządzania i administrowania nieruchomościami należy łączyć w szacowaniu wartości zamówienia?
szacowanie wartości zamówienia -
Szacowanie wartości zamówienia publicznego na aparaturę medyczną
Przetargi krok po kroku