Partnerzy serwisu:

Pytanie 

Jeżeli zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, to nie będzie miał również możliwości udzielenia wznowień? Nasze wątpliwości wynikają z brzmienia art. 31 ust. 1 i 3 ustawy Pzp, który mówi o szacowaniu zamówienia z uwzględnieniem wszelkich wznowień i zamówień podobnych.

Odpowiedź 

Zamówienia podobne oraz wznowienia stanowią odrębne instytucje prawne. Tym samym brak przewidzenia zamówień podobnych nie ma wpływu na możliwość wznowienia danego zamówienia.

Wyjaśnienie 

Zarówno na gruncie przepisów krajowych, jak i unijnych brak jest definicji zamówień podlegających wznowieniu. 

W uzasadnienia do ustawy Pzp wznowienie interpretuje się w następujący sposób "Wznowienia zamówienia są wykonywaniem po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. Wznowienia nie wymagają zmiany umowy i dotyczą umów zawartych na czas określony, które podlegają przedłużaniu na kolejny okres".

Tym samym należy uznać, że wznowienie obejmuje wykonanie dokładnie tego samego rodzaju usług lub dostaw, co przewidziane w ramach zamówienia podstawowego. Wydaje się, że rozwiązanie to jest najbardziej podobne do konstrukcji prawa opcji w ujęciu ilościowym.

Tymczasem zamówienia podobne nie muszą być identyczne do tych ujętych w umowie podstawowej, a jedynie muszą być do nich zbliżone charakterem i z nimi związane funkcjonalnie.

Za brakiem tożsamości zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, oraz wznowień przemawia również fakt, iż pojęcia te nie są używane w ustawie Pzp naprzemiennie. Gdyby tak było, wówczas ustawodawca nie rozdzielałby zasad dotyczących sposobu szacowania wartości zamówienia w ust. 1 i 2, tj. ust. 1 odnosi się do zamówień podobnych, zaś ust. 2 do wznowień.

Zatem brak przewidzenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wznowienia tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie.

Podstawa prawna 

Art. 214 ust. 1 pkt 7, art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Anna Żochowska – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl