Partnerzy serwisu:

Pytanie 

Wykonawca złożył ofertę w przetargu nieograniczonym powyżej progów unijnych na odbiór odpadów komunalnych. Przedmiot zamówienia podzielony był na 5 części. Warunkiem udziału w postępowaniu było posiadanie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, który prowadzi gmina właściwa dla miejsca odbierania odpadów. Wykonawca w JEDZ w części IV (sekcja alfa) wskazał, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, czyli tym samym posiada ważne na dzień składania oferty wpisy do właściwego rejestru działalności regulowanej dla wszystkich zadań, na które złożył ofertę. Ostatecznie został wybrany na 4 części (wybór na zadania od nr 2 do nr 5), ale po analizie jego oferty okazało się, że nie posiadał ważnego wpisu do rejestru działalności regulowanej dla zadania nr 1, na które nie został wybrany ze względu na mniej korzystną cenę. Czy wobec faktu, że wykonawca oświadczył w JEDZ, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, a jednak okazało, że na dzień składania oferty nie spełniał warunku dla zadania nr 1, odrzucamy jego ofertę na zadania od nr 2 do nr 5, na które został wybrany?

Odpowiedź 

Oferta podlega odrzuceniu również na części 2-5.

Wyjaśnienie 

Jeśli obowiązek posiadania tych samych uprawnień dotyczył wszystkich części zamówienia i zamawiający dopiero po wyborze oferty na część 2-5 powziął wiedzę, że wykonawca nie posiadał wymaganych uprawnień na dzień składania ofert, to zamawiający powinien unieważnić czynność wyboru oferty najkorzystniejszej na części 2-5 i powtórzyć badanie i ocenę ofert z uwzględnieniem nowych okoliczności.

Jeśli faktem jest, że wykonawca nie posiadał wymaganych uprawnień na dzień składania ofert, a w oświadczeniu JEDZ złożonym wraz z ofertą wskazał, iż je posiada, to należy uznać, że wprowadził zamawiającego w błąd. Jeśli więc zamawiający przewidział w postępowaniu przesłanki wykluczenia, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, to wykonawca podlega wykluczeniu na podstawie tych przepisów i w konsekwencji jego oferta podlega odrzuceniu zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp.

Jeśli jednak zamawiający nie przewidział w postępowaniu ww. przesłanek wykluczenia, to wedle orzecznictwa KIO (np. wyrok KIO o sygn. akt KIO 5/22) oferta podlega odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 110 ust. 1 ustawy Pzp wykonawca może zostać wykluczony przez zamawiającego na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia.

Podstawa prawna 

Art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10, art. 110 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Anna Żochowska – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce 

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl