Partnerzy serwisu:

Pytanie 

Czy dopuszczalne jest zwiększenie zakresu umowy na dostawy sukcesywne w oparciu o art. 455 ust. 2 ustawy Pzp, jeśli wiąże się to z wydłużeniem terminu obowiązywania umowy, które to wydłużenie nie było przewidziane zapisami umowy? W umowie jest zapis, iż obowiązuje ona do dnia x lub do wyczerpania wartości umowy, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Czy na podstawie art. 455 ust. 2 można zwiększyć zakres dostaw do 10% wraz z jednoczesnym wydłużeniem okresu obowiązywania umowy?

Odpowiedź 

Art. 455 ust. 2 ustawy Pzp stanowi podstawę do zwiększenia zakresu zamówienia. Niemniej, nie stanowi podstawy do zmiany terminu wykonania umowy.

Wyjaśnienie 

Na podstawie art. 455 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający jest upoważniony do aneksowania umowy poprzez wprowadzenie do niej zmian, których łączna wartość jest mniejsza niż progi unijne oraz jest niższa niż 10% wartości pierwotnej umowy w przypadku zamówień na usługi lub dostawy albo 15% w przypadku zamówień na roboty budowlane. Zmiany te nie mogą jednak powodować zmiany ogólnego charakteru umowy. Przesłanka ta upoważnia do wprowadzenia do umowy "małowartościowych zmian".

Zmiana wprowadzana na podstawie tej przesłanki musi przedstawiać pewną wartość na plus albo na minus, z zastrzeżeniem ustawowych granic wartości zmian. Możliwa jest zatem zmiana zakresu lub sposobu realizacji zamówienia, o ile przedstawia ona pewną wartość. 

Przyjęcie innej wykładni przepisu umożliwiałoby wprowadzanie do umowy wszelkiego rodzaju zmian niezwiązanych z zakontraktowaną wartością, byleby tylko zmiany te nie wpływały na ogólny charakter umowy. Na przykład mogłoby to prowadzić do zmiany terminu, warunków płatności, kar umownych itp. Takie zmiany, z uwagi na ich niewartościowy charakter, nie powinny być rozpatrywane jako możliwe do wprowadzenia na podstawie art. 455 ust. 2 ustawy Pzp.

Reasumując, zmiany bagatelne to zmiany wartościowe, sprowadzające się do nieznacznej zmiany zakresu świadczenia lub sposobu realizacji świadczenia oraz wynikającej z niej nieznacznej zmiany wynagrodzenia wykonawcy. Jeżeli do takiej zmiany dochodzi, można rozważyć zmianę terminu realizacji. Niemniej zmiana ta, jako "niewartościowa", powinna być rozpatrywana przez pryzmat jej nieistotności (art. 454 ustawy Pzp) albo możliwości jej wprowadzenia na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.

Podstawa prawna 

art. 454, art. 455 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej 

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl