Pytanie
Czy w planie zamówień publicznych należy sumować pozycje obejmujące zakup aparatury medycznej, leasing aparatury medycznej bez opcji wykupu oraz leasing aparatury medycznej z opcją wykupu?
Odpowiedź
Biorąc pod uwagę ogólne informacje przedstawione w pytaniu, należałoby w tym przypadku zsumować wartość zamówień na wymienione dostawy aparatury medycznej. Przedmiot dostawy jest podobny (aparatura medyczna), a różne są jedynie formy jej nabycia, tj. zakup, leasing bez opcji wykupu i leasing z opcją wykupu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 21 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 18 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy Pzp, w przypadku gdy zamawiający planuje nabycie podobnych dostaw, wartością zamówienia jest łączna wartość tych dostaw, nawet jeśli zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, lub dopuszcza możliwość składania ofert częściowych.
W przepisie tym wprowadzono wymóg łącznego szacowania wartości dostaw obejmujących nie tylko takie same dostawy, ale także dostawy podobne. Przez dostawy podobne należy rozumieć dostawy o identycznym lub podobnym przeznaczeniu, z zastrzeżeniem, że mowa jest o podobnym przeznaczeniu różnych przedmiotów dostawy, a nie przeznaczeniu, jakie dla przedmiotu dostawy znajdzie zamawiający.
Zauważyć należy, że art. 30 ust. 2 ustawy Pzp jest wzorowany na art. 5 ust. 9 dyrektywy 2014/24/UE. Wprowadzenie zasady łącznego szacowania wartości dostaw podobnych ma na celu zapewnienie zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.
Ostateczna decyzja co do sposobu działania w kwestii szacowania wartości zamówienia należy do zamawiającego. Zamawiający, posiadając pełną wiedzę na temat opisu przedmiotu zamówienia i okoliczności faktycznych, powinien uwzględnić wymogi wynikające z przepisów ustawy Pzp.
Podstawa prawna
Art. 30 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Andrzela Gawrońska-Baran – radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Czy można dzielić zamówienia informatyczne na części: sprzęt i usługi?
Przetargi krok po kroku -
Pzp: Jak prawidłowo podzielić zamówienie na roboty budowlane i dostawy?
szacowanie wartości zamówienia -
Czy można zastosować dwa modele zakupowe energii elektrycznej w jednym postępowaniu?
specyfikacja warunków zamówienia -
Czy można podzielić zamówienie na dwa zapytania ofertowe w postępowaniu wyłączonym z Pzp?
Przetargi krok po kroku