Pytanie
Zamawiający ogłosił przetarg unijny na usługi leśne z podziałem na części. W SWZ przewidziano procedurę odwróconą oraz wymagano złożenia wraz z ofertą JEDZ. W ofercie w punkcie dotyczącym podwykonawstwa zamieszczono następujący zapis:
"Następujące zakresy rzeczowe wchodzące w przedmiot zamówienia zamierzamy zlecić następującym podwykonawcom: Podwykonawca (firma lub nazwa, adres) …………………, Zakres rzeczowy ……………………………".
Wykonawca pozostawił ten punkt pusty. Natomiast w JEDZ, w części II, sekcji D, zaznaczył "TAK" w tabeli dotyczącej podwykonawstwa. W pozostałej treści JEDZ nie wskazał żadnych szczegółów dotyczących podwykonawców. Jedyną ofertę złożoną na dany pakiet zamawiający ocenił najwyżej, ale przed podpisaniem umowy pojawiły się wątpliwości, czy trzeba wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień w zakresie rozbieżności między ofertą a JEDZ. Jak należy postąpić?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 4 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "STROP" ogłasza konkurs ofert na wykonanie koncepcji aranżacji "zieleni" wraz z realizacją prac
Ogłoszenie medium 13 dni do końca19.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
W sytuacji gdy zamawiający, badając dokumenty złożone przez wykonawcę, napotka na rozbieżności lub niejasności, powinien je wyjaśnić, działając na podstawie art. 128 ust. 4 ustawy Pzp.
Wyjaśnienie
Informacje dotyczące podwykonawstwa przedstawiane w ofercie wykonawcy mają, co do zasady, charakter jedynie informacyjny.
Jak podkreśliła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 10 lutego 2022 r. (sygn. akt KIO 215/22):
"(...) wskazanie przez wykonawcę firm podwykonawców stanowi informację wtórną, gdyż na etapie realizacji zamówienia może dojść do zmiany takiego podmiotu. Zgodnie z art. 462 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający może żądać wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz podania nazw ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji za brak wskazania podwykonawców w ofercie, tym bardziej że ewentualny wymóg podania informacji o podwykonawcach w ofercie dotyczy tylko tych, którzy są znani na etapie składania ofert. Ustawa nie przewiduje także niedopuszczenia podwykonawstwa na etapie wykonywania umowy, nawet gdyby w treści oferty wskazano wykonanie zamówienia wyłącznie siłami własnymi. Zatem nie można wobec wykonawcy, który nie podał wcale lub nie podał wyczerpującej listy firm podwykonawców, wyciągać negatywnych konsekwencji w postaci odrzucenia jego oferty, w tym w szczególności na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp (...)".
W świetle powyższego zamawiający nie powinien automatycznie odrzucać oferty ze względu na rozbieżności w zakresie podwykonawstwa, ale powinien dążyć do ich wyjaśnienia.
Ustawa Pzp dopuszcza także zmiany w zakresie podwykonawstwa na etapie realizacji zamówienia.
Zgodnie z art. 128 ust. 4 ustawy Pzp zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, lub złożonych podmiotowych środków dowodowych, lub innych dokumentów, lub oświadczeń składanych w postępowaniu.
Dlatego też zasadne jest wezwanie wykonawcy do wyjaśnienia rozbieżności między treścią oferty a JEDZ. Takie działanie zapewnia równe traktowanie wykonawców i eliminuje ewentualne wątpliwości przed podpisaniem umowy.
Podstawa prawna
Art. 128 ust. 4, art. 462 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Justyna Andała-Sępkowska – prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego, autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych zamówieniom publicznym
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Kiedy wykonawca powinien przedstawić wymagane środki dowodowe dotyczące podwykonawcy?
Przetargi krok po kroku -
Czy wykonawca może przekazać 100% zamówienia podwykonawcy?
Przetargi krok po kroku -
Alternatywy dla listów referencyjnych w zamówieniach publicznych
Przetargi krok po kroku -
Jak ocenić oferty, gdy PŚD nie są kompletne dla wszystkich wykonawców?
Przetargi krok po kroku