Pytanie
Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy Pzp. Przedmiotem zamówienia jest dostawa pomocy dydaktycznych do szkół, przy czym zamówienie zostało podzielone na cztery części, a wykonawcy mogą składać oferty na dowolną liczbę części.
W SWZ zamawiający dopuścił możliwość składania ofert równoważnych, wymagając jednocześnie od wykonawców, którzy decydują się na takie rozwiązania, przedstawienia przedmiotowych środków dowodowych potwierdzających zgodność zaoferowanych produktów z wymaganiami zamawiającego. W SWZ określono również, że zamawiający wymaga złożenia wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych tj.: katalogów producentów, certyfikatów, specyfikacji technicznych lub innych dokumentów, opisujących parametry techniczno-jakościowe, potwierdzających zgodność zaoferowanego sprzętu i oprogramowania z wymaganiami zamawiającego. Przedmiotowe środki dowodowe muszą umożliwić porównanie z minimalnymi parametrami technicznymi występującymi w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający przewidział możliwość wezwania wykonawców do złożenia lub uzupełnienia tych dokumentów zgodnie z art. 107 ustawy Pzp.
W postępowaniu wpłynęło kilka ofert. Żaden z wykonawców nie zaproponował rozwiązań równoważnych i nie przedstawił innych pomocy dydaktycznych niż te opisane w OPZ. Jednocześnie żaden z wykonawców nie złożył wymaganych przedmiotowych środków dowodowych. W kosztorysach ofertowych wykonawcy podali ceny jednostkowe dla każdej pomocy dydaktycznej, co może sugerować, że zaakceptowali wszystkie parametry wskazane w OPZ.
Czy w takiej sytuacji zamawiający, powołując się na art. 107 ust. 3 ustawy Pzp, może odstąpić od wezwania wykonawców do złożenia przedmiotowych środków dowodowych, uznając, że ich brak nie wpływa na zgodność ofert z wymaganiami określonymi w OPZ?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca08.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 14 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający ma obowiązek wezwać wszystkich wykonawców do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, zgodnie z art. 107 ust. 2 ustawy Pzp.
Wyjaśnienie
Przedmiotowe środki dowodowe, zgodnie z art. 7 pkt 20 ustawy Pzp, służą potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami określonymi w:
- opisie przedmiotu zamówienia,
- opisie kryteriów oceny ofert,
- wymaganiach dotyczących realizacji zamówienia.
Zgodnie z art. 107 ustawy Pzp, wykonawca musi złożyć wymagane przedmiotowe środki dowodowe wraz z ofertą, jeżeli zamawiający tego wymagał. Jeżeli zamawiający przewidział możliwość ich uzupełnienia, powinien uwzględnić to w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
Przepis art. 107 ust. 3 ustawy Pzp wskazuje dwie sytuacje, w których zamawiający nie może wezwać do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych:
- Gdy środek dowodowy potwierdza spełnienie cech lub kryteriów oceny ofert – zamawiający nie może uzupełniać informacji, które mają wpływ na punktację ofert po terminie ich składania.
- Gdy oferta podlega odrzuceniu lub zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania – wezwanie do uzupełnienia byłoby w takim przypadku niecelowe i nieefektywne.
W analizowanej sytuacji:
- Zamawiający wymagał, aby wykonawcy złożyli przedmiotowe środki dowodowe na potwierdzenie zgodności oferowanych dostaw z wymaganiami opisanymi w OPZ.
- Zamawiający nie ograniczył tego wymogu jedynie do ofert zawierających rozwiązania równoważne, lecz wymagał ich od wszystkich wykonawców.
- Zamawiający przewidział możliwość ich uzupełnienia.
- Nie stwierdzono przesłanek do unieważnienia postępowania ani odrzucenia ofert.
W konsekwencji zamawiający nie może odstąpić od wezwania do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych. Artykuł 107 ust. 3 ustawy Pzp odnosi się bowiem jedynie do sytuacji, gdy przedmiotowe środki dowodowe dotyczą punktowanych kryteriów oceny ofert, a nie minimalnych wymagań wskazanych w opisie przedmiotu zamówienia.
Odstąpienie od żądania uzupełnienia stanowiłoby niedopuszczalną zmianę SWZ po terminie składania ofert, co naruszałoby zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Podstawa prawna
Art. 7 pkt 20, art. 107 ust. 2 i 3 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Środki dowodowe w zamówieniach publicznych - kiedy można je uzupełniać?
przedmiotowe środki dowodoweZgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty. Natomiast w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert oraz przedmiotowych środków dowodowych. -
Wezwanie do uzupełnienia środków dowodowych - kiedy jest możliwe w myśl ustawy Pzp?
Zamówienia publicznePrzedmiotowe środki dowodowe mogą podlegać procedurze uzupełnienia, przy czym jest ona dopuszczalna tylko wtedy, gdy dla danego postępowania zamawiający możliwość taką przewidział w dokumentach zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu. -
Uzupełnianie przedmiotowych środków dowodowych w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczneZamawiający może wymagać od wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego, aby przedstawili wraz ze składaną ofertą przedmiotowe środki dowodowe. -
Certyfikaty zgodności w postępowaniu na dostawę tablic rejestracyjnych
przedmiotowe środki dowodowe