Pytanie
Zamawiający unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty i poinformował o powtórzeniu badania i oceny ofert. Uzasadnił swoją decyzję tym, że oferta pierwotnie uznana za najkorzystniejszą nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, ponieważ osoba wskazana do kierowania pracami restauratorskimi i konserwatorskimi nie spełnia wymagań określonych w art. 37a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Czy oferta, która nie spełnia warunków SWZ, może zostać ponownie rozpatrzona w toku ponownej oceny ofert? Jeśli nie, jaka jest podstawa prawna jej odrzucenia?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa "Popowice" ogłasza przetarg nieograniczony ofert pisemnych na remont oświetlenia klatek schodowych w budynkach mieszkalnych
Ogłoszenie premium 6 dni do końca06.04.2025
WROCŁAW, Dolnośląskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 27 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Skoro zamawiający unieważnił wybór oferty i powrócił do czynności badania i oceny ofert, musi uwzględnić również ofertę, której sposób wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu został uznany za niewystarczający. Odrzucenie tej oferty jest możliwe dopiero po ustaleniu, czy zachodzą ku temu podstawy prawne.
Wyjaśnienie
Zamawiający ma prawo do tzw. autokorekty, czyli unieważnienia czynności wyboru oferty, jeśli stwierdzi, że była ona obarczona błędem. W takiej sytuacji należy ponownie przeprowadzić badanie i ocenę ofert. Nie oznacza to jednak automatycznego odrzucenia oferty, której wybór został unieważniony.
Zanim zamawiający podejmie decyzję o odrzuceniu, powinien:
- Wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp, jeśli uzna, że przedstawione przez niego dokumenty są niewystarczające.
- Rozważyć zastosowanie przesłanek wykluczenia określonych w art. 109 ust. 1 pkt 8 lub 10 ustawy Pzp, jeśli zamawiający przewidział je w SWZ.
Odrzucenie oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp (brak wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu) jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu procedury uzupełnienia dokumentów.
Reasumując, powrót do etapu badania i oceny ofert oznacza, że zamawiający powinien ponownie przeanalizować ofertę, której wybór unieważnił. Odrzucenie tej oferty może nastąpić wyłącznie po dokonaniu ponownej weryfikacji i zastosowaniu odpowiednich procedur.
Podstawa prawna
Art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Pzp: Co zrobić, gdy oferta wykonawcy zawiera błędny numer sprawy i termin wykonania zamówienia?
omyłka pisarska -
Ocena równoważności ofert w zamówieniach publicznych - obowiązki wykonawcy i zamawiającego
ocena równoważności -
Czy zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych po wyborze najkorzystniejszej oferty
podmiotowe środki dowodowe -
Odrzucenie oferty skutkiem niedotrzymania zasad obliczenia ceny
odrzucenie ofertyZamawiający w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia określa między innymi zindywidualizowane dla danego zamówienia wymogi, jakie muszą zostać spełnione przez wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego w zakresie obliczenia ceny realizacji przedmiotu tegoż zamówienia.