Odpowiedź
Jeśli jesteś w stanie obiektywnie przewidzieć, w ramach całego okresu, na jaki planujesz udzielić Twojego zamówienia, liczbę zamawianych ogłoszeń, powinieneś uwzględnić przewidywaną wysokość wynagrodzenia wykonawcy za oba rodzaje ogłoszeń, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Zamówienia w zależności od rodzaju zamawianego ogłoszenia i wykonawców, którzy są w stanie je wykonać, możesz przeprowadzić oddzielnie (oddzielnie na ogłoszenia w prasie lokalnej i oddzielnie na ogłoszenia w prasie ogólnopolskiej), jednak wartością każdego z tych zamówień w tym wypadku będzie łączna wartość obu zamówień.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Co do zasady wartość szacunkową zamówienia określa się na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem, podstawą ustalenia wartości szacunkowej zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez Ciebie z należytą starannością. Czynności oszacowania wartości zamówienia dokonuje się w ramach czynności przygotowawczych, przed wszczęciem postępowania.
Kiedy przewidujesz konieczność udzielenia zamówienia na usługi tego samego rodzaju, szacując wartość zamówienia, powinieneś uwzględnić przewidywaną wysokość wynagrodzenia za świadczenie wykonawcy / wykonawców w całym okresie trwania umowy. Oczywiście bierzesz pod uwagę wartość tych usług, które jesteś w stanie obiektywnie przy zachowaniu należytej staranności przewidzieć, w ramach całego okresu, na jaki planujesz udzielić zamówienia. Jeśli jesteś więc w stanie zaplanować liczbę ogłoszeń obu typów, np. biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponujesz, szacując wartość zamówienia, powinieneś uwzględnić przewidywaną wysokość wynagrodzenia wykonawcy/wykonawców za oba typy ogłoszeń w całym okresie trwania umowy.
Decydujące znaczenia przy szacowaniu wartości zamówienia ma charakter przedmiotu zamówienia. W dalszej kolejności natomiast okres, w jakim udziela się zamówienia, oraz osoba wykonawcy, który ma je realizować. Łącznemu szacowaniu podlegać będą te zamówienia, które są tego samego rodzaju lub są podobne. Chodzi o te, które mają takie samo przeznaczenie, bo mogą być teoretycznie zrealizowane przez tych samych wykonawców i które są przewidywalne do zrealizowania w określonym czasie.
A może zamówienia odrębne?
Z zamówieniami odrębnymi będziemy mieli do czynienia, gdy będą one innego rodzaju i o odmiennym przeznaczeniu. Również wtedy, gdy możliwość ich wystąpienia jest trudna do przewidzenia (kiedy przy zachowaniu należytej staranności nie jesteś w stanie przewidzieć konieczności ich zamówienia) lub w sytuacji kiedy nie będziesz ich mógł uzyskać od tych samych wykonawców.
Jednak w Twoim przypadku takiej sytuacji nie ma. Jedyne zastrzeżenie może budzić fakt, czy może być ten sam wykonawca. Jednakże istnieje możliwość powierzenia zamówienia niezależnemu biuru ogłoszeń, które w Twoim imieniu będzie zamawiało ogłoszenia, niezależnie czy to ma być ogłoszenie w prasie lokalnej, czy ogólnopolskiej. Z drugiej zaś strony przedmiot zamówienia jest tego samego rodzaju, więc jego charakter powinien determinować w przeważającym zakresie konieczność łącznego oszacowania jego wartości.
Tym bardziej że w sytuacji, kiedy zamówienia nie jest w stanie wykonać jeden wykonawca, istnieje możliwość podzielenia zamówienia na części (pakiety) lub przeprowadzenia kilku postępowań. W przypadku jednak udzielania zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części. Jeżeli więc zdecydujesz się udzielić zamówienia w częściach (w odrębnych postępowaniach), ale nie w ramach jednego postępowania, musisz pamiętać, że organizując odrębne postępowania dla każdego z nich, przyjmujesz wartość całego zamówienia.
Podstawa prawna: art. 32 ust. 1, art. 32 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 1655, poz. 223 ze zm.).
-
Czy wykonawca zawsze może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy?
Przetargi krok po krokuZamawiający ma prawo żądać wskazania w ofercie części zamówienia, którą wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom. Jeżeli wykonawca nie zaznaczył w ofercie, że powierzy określoną część zamówienia podwykonawcy, należy przyjąć, że wykona zamówienie samodzielnie. -
Czy przy zmianie przedmiotu zamówienia zmienia się również jego wartość szacunkowa?
Przetargi krok po krokuW przypadku modyfikacji przedmiotu zamówienia po ogłoszeniu postępowania, której konsekwencją jest zwiększenie zamawianych dostaw, wartość szacunkowa zamówienia pozostaje bez zmian. Może natomiast zmienić się kwota, którą przeznaczona na sfinansowanie zamówienia. -
Kiedy powinno przeprowadzić się jedno postępowanie, a kiedy kilka odrębnych?
Przetargi krok po krokuPytanie: W ramach projektu, którego okres trwania wynosi 5 lat, potrzebuję dokonać zamówienia na: zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne, kursy, praktyki zawodowe, egzaminy (zewnętrzne i wewnętrzne). Czy wartości poszczególnych pozycji należy sumować, czy przeprowadzić zamówienie na każdą pozycję odrębnie? Ponadto co w przypadku, gdy udzielę zamówienia na cały okres projektu, czyli na 5 lat (wartość ponad 14.000 euro), a po 2 latach zmieni się osoba prowadząca np. zajęcia pozalekcyjne? Czy wówczas dojdzie do sytuacji, iż będzie konieczne podpisanie nowej umowy zlecenia? Czy w takim przypadku udzielając kolejnego zamówienia na pozostałą już sumę poniżej 14.000 euro, mogę zgodnie z art. 4 pkt 8 nie stosować ustawy Pzp?