Pytanie
Jak prawidłowo należy oszacować wartość ubezpieczenia grupowego pracowników w świetle orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?
Odpowiedź
Podstawą ustalenia wartości dla każdego zamówienia publicznego jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, które masz obowiązek ustalić z należytą starannością. W przypadku zamówienia na usługę grupowego ubezpieczenia pracowników będzie to szacunkowa łączna wysokość składek, jakie w danym okresie zostaną odprowadzone przez pracodawcę z wynagrodzenia pracowników.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
W celu oszacowania wartości zamówienia powinieneś ustalić liczbę pracowników zainteresowanych przystąpieniem do programu pracowniczego ubezpieczenia grupowego oraz średnią wysokość składki, ustaloną na przykład na podstawie rozeznania rynku. Pamiętaj, że prowadząc postępowanie, powinieneś wskazać jednakową wysokość świadczeń, nawet w różnych wariantach, dla jakich wykonawcy zaoferują wysokość składki. Wówczas złożone oferty będą porównywalne.
Orzeczenie ETS z 15 lipca 2010 r. w sprawie C-271/08 wskazuje, że: "() 86. W tym względzie należy jednak zauważyć, że w odniesieniu do zamówień dotyczących usług ubezpieczeniowych w rozumieniu kategorii 6 lit. a) załącznika I A do dyrektywy 92/50 lub załącznika II A do dyrektywy 2004/18 zarówno art. 7 ust. 4 tiret pierwsze dyrektywy 92/50, jak i art. 9 ust. 8 lit. a) ppkt i) dyrektywy 2004/18 wymieniają "należną składkę" jako podstawowy element sposobu obliczania szacunkowej wartości danego zmówienia.
87. W odniesieniu do usług dotyczących pracowniczych programów emerytalnych "szacunkowa wartość zamówienia" w rozumieniu przepisów, o których mowa w poprzednim punkcie niniejszego wyroku, odpowiada w rezultacie - tak jak słusznie uznała Komisja - szacunkowej wartości składek, w niniejszym przypadku składek potrącanych z wynagrodzenia zainteresowanych pracowników z tytułu przekształcania wynagrodzenia w ramach danego organu lub przedsiębiorstwa komunalnego, i przeznaczonych na finansowanie ostatecznych świadczeń z pracowniczych programów emerytalnych. Wspomniane składki stanowią bowiem w niniejszym przypadku zasadnicze świadczenie wzajemne za usługi świadczone przez instytucję lub przedsiębiorstwo, będące usługodawcami, na rzecz pracodawcy komunalnego w ramach realizacji tych świadczeń ostatecznych".
Podstawa prawna: art. 32, art. 34 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
-
Wybór brokera ubezpieczeniowego nie wymaga przeprowadzenia przetargu
Zamówienia publiczneZatrudnienie brokera ubezpieczeniowego, który w imieniu zamawiającego przeprowadzi procedurę wyboru ubezpieczyciela nie wymaga procedur określonych w ustawie Pzp bez względu na wysokość składki ubezpieczeniowej. -
Jakie zapisy dotyczące odwołań muszą znaleźć się w siwz?
Przetargi krok po krokuTerminy na składanie odwołań różnią się w zależności od wybranej przez zamawiającego procedury. Wartość zamówienie ma natomiast wpływ na zakres czynności które mogą zostać objęte odwołaniem. -
Kiedy istnieje obowiązek łącznego szacowania zamówień na roboty budowlane?
Przetargi krok po krokuPrzepisy prawa budowlanego, do których odsyła ustawa Pzp, stanowią, iż roboty budowlane to budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Obiektem budowlanym jest zaś budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami, urządzeniami, a także obiekt małej architektury. -
Kiedy wykonawca ma obowiązek załączyć pisemne zobowiązanie od podmiotu trzeciego o udostępnieniu mu określonych zasobów?
Przetargi krok po krokuCzy wykonawca wskazujący, że część zamówienia powierzy podwykonawcom jest zobowiązany dołączyć pisemne zobowiązanie podwykonawcy do udostępnienia zasobów?