Pytanie
Moja jednostka jest w trakcie przeprowadzania postępowania w sprawie zamówienia publicznego. Zastanawiam się jaki kod CPV należy przyporządkować do prowadzenia pozalekcyjnych zajęć językowych w szkole zawodowej? Czy należy w sposób jednolity określić dokumenty wymagane do potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu - bez względu na status prawny wykonawców (osoba fizyczna czy osoba prawna, osoba prowadząca działalność gospodarczą)? Może jest jakiś katalog dokumentów niebędących jedynie oświadczeniami (chodzi mi o zaświadczenia, wypisy itd.), których należy wymagać bezwzględnie?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Pozalekcyjnym zajęciom językowym możesz przyporządkować kod dotyczący kursów językowych - CPV 80580000-4. Status prawny wykonawcy nie ma znaczenia dla rodzajów dokumentów, których żądasz lub możesz zażądać na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu. Katalog tych dokumentów został określony w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów.
Wyjaśnienie
Opisując przedmiot zamówienia, jesteś zobowiązany stosować nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV) (art. 30 ust. 7 ustawy Pzp). Celem tego jest określenie przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny, dzięki czemu wykonawcy niezależnie od kraju pochodzenia i używanego języka są w stanie właściwie go zidentyfikować. Opisując przedmiot zamówienia na prowadzenie zajęć z języka obcego, powinieneś użyć kodów dotyczących działu usług edukacyjnych i szkoleniowych (CPV 80000000-4). W Twoim przypadku przedmiot zamówienia możesz zaklasyfikować jako oferowanie kursów językowych (CPV 80580000-3).
Wykonawcą w rozumieniu ustawy Pzp jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego (art. 2 pkt 11 ustawy Pzp). Ustawa Pzp nie różnicuje zatem wykonawców ze względu na ich status prawny. Poza tym zamawiający ma obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców (art. 7 ustawy Pzp). Dotyczy to także określania przez Ciebie dokumentów, które mają złożyć wykonawcy na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu. Służy to ograniczeniu kręgu wykonawców do takich, którzy dają odpowiednią rękojmię należytego wykonania zamówienia. A zatem wszyscy wykonawcy, bez względu na ich status prawny, muszą złożyć wymagane przez Ciebie dokumenty.
Wraz z ofertą lub z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawcy składają oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu. Jeżeli zażądałeś dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków - również te dokumenty (art. 44 i 50 ust. 1 ustawy Pzp).
Obowiązek żądania od wykonawców dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału zależy od wartości zamówienia. Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, musisz żądać tych dokumentów, a jeśli wartość zamówienia jest mniejsza - możesz sam dokonać wyboru, czy ich zażądać. Katalog tych dokumentów został określony w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 10, art. 7, art. 30 ust. 7; rozporządzenie z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817).
* Autor jest aplikantem radcowskim specjalizującym się m.in. w prawie zamówień publicznych.
-
Jak udzielać zamówień na różnego rodzaju szkolenia?
Przetargi krok po krokuUstalając, które usługi szkoleniowe mogą zostać zakwalifikowane do jednego przedmiotu zamówienia, należy kierować się przede wszystkim ich dostępnością w ofercie poszczególnych wykonawców. -
Czy zawsze trzeba żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy?
Przetargi krok po krokuCelem zabezpieczenia należytego wykonania zamówienia jest pokrycie ewentualnych należnych zamawiającemu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zabezpieczenie stanowi pewnego rodzaju kaucję wnoszoną przez wykonawcę w związku z zawieraną umową. -
Dokument zawierający nieprawdziwe informacje nie podlega uzupełnieniu
Zamówienia publiczneZamawiający nie może wezwać wykonawcy do przedstawienia innego dokumentu jeżeli stwierdzi, że złożony w ofercie przetargowej dokument zawiera nieprawdziwe informacje. -
Wykonawca zamówienia nie może polegać na uprawnieniach innego podmiotu
Zamówienia publiczneJeżeli przedmiot zamówienia publicznego wymaga dla jego wykonania posiadania uprawnień niezbędnych do wykonania określonej działalności lub czynności, wykonawca nie może dla spełnienia tego warunku polegać na uprawnieniach posiadanych przez podmioty trzecie.