Pytanie
Planujemy dokonać przebudowy świetlicy wiejskiej. Nasz projekt obejmuje oprócz prac typowych związanych z przebudową ścian, cekolowanie, malowanie, wykonanie instalacji elektrycznej, wod.-kan. itp. także zakup wyposażenia kuchni (meble, szafa chłodnicza, blaty). Czy możemy zlecić wykonanie powyżej opisanego przedmiotu zamówienia w trybie jednego przetargu nieograniczonego bez dopuszczania do składnia ofert częściowych?
Odpowiedź
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie nakłada na zamawiających żadnych restrykcji ani ograniczeń w kwestii dopuszczenia składania ofert częściowych. A zatem to do Ciebie należy decyzja, czy podzielić zamówienie na części w obrębie jednej procedury, czy też nie. Zamawiający może dopuścić złożenie oferty częściowej, jeżeli przedmiot zamówienia jest podzielny. Wykorzystanie tej możliwości jest jego uprawnieniem, ale nie obowiązkiem. Możesz, więc wszcząć procedurę na całość przedmiotu zamówienia, nie dzieląc go na części.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Przeanalizuj, czy nie podzielić zamówienia na części
W opisanym przez Ciebie postępowaniu mamy do czynienia z zamówieniami różnego rodzaju:
- szeroko rozumianymi usługami budowlanymi, w których można wyodrębnić:
- usługi remontowo-budowlane,
- usługi z branży elektrycznej,
- usługi z branży sanitarnej,
- dostawy mebli na wyposażenie kuchni.
W związku z tym dopuszczenie możliwości składania ofert częściowych byłoby dla Ciebie korzystne, gdyż zwiększając liczbę uczestniczących w postępowaniu podmiotów, zwiększysz konkurencję. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, możesz ograniczyć liczbę części, na które oferty będą składać wykonawcy (art. 83 ust. 3 ustawy Pzp).
Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 4 lutego 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 126/07, art. 83 ust. 3 ustawy Pzp nie uzależnia możliwości wprowadzenia ograniczenia w zakresie liczby części, na które jeden wykonawca może złożyć ofertę w postępowaniu, od zaistnienia określonych okoliczności. Oznacza to, że zamawiający ma w tym zakresie swobodę. Jednak zdaniem KIO swoboda ta nie może prowadzić do naruszenia zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. O naruszeniu zasady uczciwej konkurencji w opisanym przypadku moglibyśmy mówić tylko wtedy, gdyby zamawiający jednocześnie:
- ograniczył wykonawcy możliwość składania ofert na określone części zamówienia,
- wprowadził w siwz warunki udziału w postępowaniu dyskryminujące tego wykonawcę.
Jak oszacować zamówienie podzielone na części?
Jeżeli zdecydujesz o podziale swojego zamówienia na części, musisz pamiętać również o tym, że wartością szacunkową Twojego zamówienia jest sumą wartości poszczególnych części. Każdą część zamówienia opisujesz osobno. Dla każdej części zamówienia określasz wysokość wymaganego wadium odrębnie. Czynności związane z wykluczeniem z postępowania, odrzuceniem ofert, wyborem najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniem postępowania dokonujesz odrębnie dla każdej części postępowania. Skutkiem tego zawierasz również kilka umów na odrębne części. Także protokół postępowania prowadzić musisz odrębnie dla każdej części.
Podstawa prawna: art. 32 ust. 4, art. 36 ust. 2 pkt 1, art. 45 ust. 5, art. 83 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie główny specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej.
-
Różnice między ofertą częściową a zamówieniem w częściach
Przetargi krok po krokuPoprzez ofertę częściową, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Pzp, należy rozumieć ofertę, która przewiduje zgodnie z treścią siwz wykonanie części zamówienia publicznego. -
Sprawdź, kiedy umowa na przesył i sprzedaż energii elektrycznej może być zawarta na czas nieoznaczony
Przetargi krok po krokuPrzepisy ustawy Pzp znoszące możliwość zawierania umowy na dostawę energii elektrycznej na czas nieoznaczony nie wprowadziły obowiązku wyboru nowych wykonawców. Dotychczasowe umowy zawarte na podstawie przepisów umożliwiających podpisanie ich na czas nieoznaczony mogą być kontynuowane. -
Zamawiający nie weryfikuje prawa do podpisania referencji
Zamówienia publiczneWykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego w celu potwierdzenia należytego wykonania uprzednio wykonanych zamówień najczęściej przedstawia kopię referencji od poprzednich zamawiających. -
Czy wszystkie dokumenty wykonawca musi złożyć wraz z ofertą?
Przetargi krok po krokuBezpieczniej jest wpisać do siwz i ogłoszenia, że wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, ma obowiązek złożyć wskazane dokumenty przed podpisaniem umowy.