Pytanie
Zgodnie z art. 38 ustawy Pzp wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści siwz. Wniosek o wyjaśnienie wpłynął po upływie terminu składania wniosku i pozostawiliśmy ten wniosek bez rozpoznania. Czy mieliśmy obowiązek zamieszczenia treści tego wniosku bez rozpoznania (bez udzielenia odpowiedzi) na stronie internetowej, na której zamieszczono wcześniej siwz oraz przekazania treść wniosku wykonawcom? Ponadto czy zamawiający przekazuje treść zapytań wraz z wyjaśnieniami wyłącznie wykonawcom, którym bezpośrednio przekazał siwz, czy również wszystkim wykonawcom, którzy pobrali siwz ze strony i składają wnioski o jej wyjaśnienie?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zobowiązany jesteś przekazać wykonawcom, którym przekazałeś siwz, treść pytań wraz z wyjaśnieniami (art. 38 ust. 2 ustawy Pzp). Użyte w tym przepisie sformułowanie "treść pytań wraz z wyjaśnieniami" wskazuje, że informujesz wykonawców wyłącznie o pytaniach, na które udzieliłeś odpowiedzi/wyjaśnień. Zatem jeżeli, w odpowiedzi na wniosek wykonawcy, nie dokonałeś wyjaśnienia treści siwz (np. z uwagi na jego złożenie po upływie połowy wyznaczonego terminu składania ofert) nie jesteś zobowiązany do ujawniania treści tego pytania.
Wyjaśnienie
W odniesieniu do zakresu przekazywania/udostępniania treści zapytań wraz z wyjaśnieniami ustawodawca obliguje Cię do:
- przekazania treści zapytań wraz z wyjaśnieniami wykonawcom, którym przekazałeś siwz (czyli również wykonawcom, którzy pobrali siwz ze strony internetowej i powiadomili o tym fakcie zamawiającego),
- udostępnienia treści zapytań wraz z wyjaśnieniami na stronie internetowej, jeżeli siwz była zamieszczona na tej stronie.
Ustawa Pzp w art. 38 ust. 1 i 2 wprawdzie nie wprowadza wprost konieczności przekazywania wszystkich treści zapytań wraz wyjaśnieniami każdemu wykonawcy, który złożył wniosek o wyjaśnienie treści siwz. Niemniej jednak w tym zakresie należy urzeczywistnić jedną z podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych - zasadę równego traktowania wykonawców. Tym samym, w mojej ocenie, wszelkie wyjaśnienia należy przekazywać wszystkim uczestnikom postępowania na równych zasadach i z takim samym zakresem informacji.
Podstawa prawna: art. 7 ust. 1; art. 38 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm).
* Autor jest pracownikiem Biura Zamówień Publicznych instytucji zamawiającej, doktorantem w Instytucie Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Wysyłając wykonawcom wyjaśnienia do siwz uważaj, aby nie ujawnić źródła zapytania
Przetargi krok po krokuTreść zapytań wraz z wyjaśnieniami siwz zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania. -
Do którego momentu postępowania zamawiający może zmieniać siwz?
Zamówienia publiczneZamawiający w uzasadnionych przypadkach może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. -
Kalkulacja kosztów udostępniania specyfikacji przetargowej
Zamówienia publiczneZamawiający nie może w sposób dowolny ustalać wysokości ceny za SIWZ. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych opłata jakiej zamawiający może zażądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. -
Jak udzielać zamówień na różnego rodzaju szkolenia?
Przetargi krok po krokuUstalając, które usługi szkoleniowe mogą zostać zakwalifikowane do jednego przedmiotu zamówienia, należy kierować się przede wszystkim ich dostępnością w ofercie poszczególnych wykonawców.