Pytanie
Chcę przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, gdzie wartość przedmiotu zamówienia wynosi 14.000 złotych tj 3.646,78 euro. Czy w takiej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy art. 39-46 ustawy Pzp?
Odpowiedź
Do zamówień publicznych, których równowartość w złotych nie przekracza kwoty 14.000 euro nie stosuje się ustawy Pzp. Zawarcie takiej umowy w efekcie procedury określonej w wewnętrznych regulacjach będącymi zbiorem wybranych przepisów ustawy Pzp należy oceniać w kontekście zgodności z ustawą o finansach publicznych, jeśli jesteś zobowiązany do jej stosowania.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Stosownie do treści art. 2 pkt 13 ustawy Pzp przez zamówienie publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. W art. 4 wskazane zostały rodzaje zamówień publicznych, co do których ustawa Pzp nie ma zastosowania. Jednym z takich przedmiotowych wyłączeń spod reżimu ustawy Pzp są zamówienia i konkursy, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro (netto). Ustawodawca w w/w przepisie posłużył się sformułowaniem "ustawy nie stosuje się do", a nie "ustawy można nie stosować do" co przesądza, że wyłącznie stosowanie przepisów prawa zamówień publicznych w odniesieniu do tych zamówień, następuje z mocy samej ustawy.
Zatem masz zupełną swobodę w określeniu procedury prowadzącej do zawarcia umowy w sprawie Twojego zamówienia publicznego, z zastrzeżeniem, że jeżeli należysz do jednostek sektora finansów publicznych przy udzieleniu zamówień publicznych "do 14 000 euro netto", powinieneś się kierować jedynie zasadami dokonywania wydatków publicznych, określonymi w art. 44 ust 3 ustawy o finansach publicznych tj. m.in. celowością i oszczędnością poniesionych wydatków. Brak jest natomiast przeszkód formalnoprawnych, by Twoje procedury dotyczące zamówień wyłączonych spod obowiązku stosowania ustawy Pzp, opierały się właśnie na wszystkich bądź wybranych przepisach zaczerpniętych z samej ustawy. Ewentualne zarzuty organów kontrolnych w tym zakresie należałoby, w mojej ocenie, uznać za bezpodstawne, gdyż normy zawarte w ustawie Pzp odnoszące się np. do zachowania jawności i konkurencyjności wyboru wykonawcy, w pełni urzeczywistniają zasadę oszczędności poniesionych wydatków.
Pamiętaj jednak, że pomimo "stosowania przez Ciebie ustawy Pzp" do zamówień wyłączonych z jej obowiązywania, wykonawca m.in. nie może korzystać ze środków ochrony prawnej w tej ustawie przewidzianej. Dodatkowo zgodnie z art. 189 ust. 2 pkt 1) ustawy Pzp KIO odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 4 pkt 8 p.z.p. Prawa zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro. Tym samym przy udzielaniu zamówień do podanej wartości nie mają zastosowania żadne przepisy ustawy, w tym dotyczące wnoszenia środków ochrony prawnej, jakimi są protesty i odwołania. Należy przy tym stwierdzić, że okoliczność, iż Zamawiający przeprowadził postępowanie o udzielenie zamówienia stosując instytucje Prawa zamówień publicznych, nie ma znaczenia prawnego, w szczególności nie uprawnia wykonawców do skutecznego wniesienia odwołania od rozstrzygnięcia protestu, do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z 17 marca 2009 r. sygn. akt: KIO/UZP 260/09.
Ponadto dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości wykonawców co do wartości zamówienia, sugeruję w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz zamieścić wyraźną informację, że wartość Twojego zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 14 000 euro. Brak tej informacji może spowodować, że wykonawcy złożą oferty z cenami powyżej tego progu.
Pamiętaj również, że zawarcie umowy możesz poprzedzić procedurą przetargową opisaną w Kodeksie cywilnym w art. 701- art. 705.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 12; art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst. jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); art. 44 ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1240 ze zm.); art. 701-art. 705 ustawy Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).
* Autor jest pracownikiem Biura Zamówień Publicznych instytucji zamawiającej, doktorantem w Instytucie Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Czy przedstawiciel wykonawcy może się wykazać dostawami realizowanymi na terenie innego kraju UE?
Przetargi krok po krokuNie ma znaczenia na jakim terytorium realizowane były dostawy. Ważne jest, by ich zakres odpowiadał wymaganiom zamawiającego oraz aby należyta realizacja dostaw została potwierdzona stosownym dokumentem. -
Różnice między ofertą częściową a zamówieniem w częściach
Przetargi krok po krokuPoprzez ofertę częściową, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Pzp, należy rozumieć ofertę, która przewiduje zgodnie z treścią siwz wykonanie części zamówienia publicznego. -
Czy udzielenie zamówienia dodatkowego poniżej kwoty 14.000 euro zobowiązuje do stosowania ustawy Pzp?
Przetargi krok po krokuKwestia zamówień dodatkowych i uzupełniających dość często występuje na gruncie stosowania zamówień publicznych i jest przedmiot rozbieżnych interpretacji. -
Udzielanie zamówienia na dostawę sprzętu oraz usług szkoleniowych w ramach jednego projektu współfinansowanego ze środków UE
Przetargi krok po krokuNie ma potrzeby łącznego szacowania zamówień na dostawę sprzętu różnego rodzaju oraz usług polegających na realizacji szkoleń w ramach jednego projektu współfinansowanego ze środków UE. Są to zamówienia odrębne. Decyzję, jaką procedurę zastosować, zawsze podejmuje się po dokonaniu oszacowania zamówienia.