Pytanie
Mam przygotować przetarg nieograniczony na żywność: Pakiet 1 to mięso, drób i przetwory mięsno-drobiowe; pakiet nr 2 to pieczywo i przetwory piekarskie. Każdy z wykonawców może złożyć ofertę na 1 lub 2 pakiety. Czy w tym przypadku mamy do czynienia z ofertą częściową, czy z zamówieniem w częściach? Proszę mi wyjaśnić dokładnie, co oznacza oferta częściowa, a co oznacza zamówienie w częściach?
Odpowiedź
Poprzez ofertę częściową, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Pzp, należy rozumieć ofertę, która przewiduje zgodnie z treścią siwz wykonanie części zamówienia publicznego. Informację o dopuszczeniu możliwości składania ofert częściowych, jak również opis części zamówienia zobowiązany jesteś podać w siwz (a wcześniej w ogłoszeniu o zamówieniu).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 23 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
W przypadku zamówienia udzielanego w częściach chodzi o zamówienie, którego możesz udzielić jednorazowo, ale z przyczyn technicznych, ekonomicznych lub organizacyjnych udzielasz w kilku odrębnych postępowaniach, najczęściej w różnych odstępach czasu. Do podziału zamówienia na części ustawodawca odnosi się w art. 32 ustawy Pzp, gdzie zakazuje dokonywania takich zabiegów, które zmierzają do uniknięcia stosowania przepisów ustawy.
Pojęcia te nie wykluczają się jednak wzajemnie. Możesz na przykład dopuścić składanie ofert częściowych w zamówieniu udzielanym w częściach (w każdej z jego części), jak również możesz uznać, że dopuszczenie składania ofert częściowych, tj. w odniesieniu do jednej lub więcej części zamówienia, stanowi zamówienie udzielane w częściach.
W opisanej przez Ciebie sytuacji masz do czynienia z dwoma odrębnymi zamówieniami, bowiem są to dostawy innego rodzaju - na dostawę mięsa (CPV 15100000-9 Produkty zwierzęce, mięso i produkty mięsne; 15110000-2 Mięso, 15112000-6 Drób) oraz na dostawę pieczywa (CPV 15810000-9 Pieczywo, świeże wyroby piekarskie i ciastkarskie; 15811000-6 Pieczywo) i możesz udzielić ich niezależnie. Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie jednej procedury z podziałem na 2 pakiety, będziesz miał do czynienia z ofertami częściowymi. Wykonawca może bowiem złożyć ofertę w odniesieniu do jednej lub do dwóch części (pakietów) Twojego zamówienia. Z uwagi na to, że przedmiot Twojego zamówienia dotyczy odmiennych dostaw (mięso i pieczywo), nie jest to zamówienie udzielane w częściach.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 32 ust. 2, art. 36 ust. 2 pkt 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą w dużej instytucji zamawiającej.
-
Dofinansowanie na remont i sprzęt dla szpitala - ogłaszać jedno czy dwa postępowania?
Przetargi krok po krokuJeżeli z podpisanej umowy o dofinansowanie nie wynikają żadne szczególne warunki wydatkowania przyznanych środków, wówczas zobowiązany jesteś do ich wydatkowania zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy Prawo zamówień publicznych. -
Program funkcjonalno - użytkowy
Zamówienia publiczneZgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych program funkcjonalno - użytkowy jest konieczny w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia publicznego jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. -
Można podpisać umowę po terminie związania ofertą
Zamówienia publiczneTermin związania ofertą ma obligować wykonawców, pod groźbą utraty wadium, do dotrzymania warunków zawartych w złożonej ofercie przetargowej. -
Czy można stosować ustawę Pzp w zamówieniach wyłączonych spod jej reżimu?
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 4 pkt 8 p.z.p. Prawa zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro.