Pytanie
Zamawiający w opisie sposobu przygotowania ofert żądał wskazania przez wykonawcę części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom (dla ułatwienia do siwz załączono wzór wymaganego dokumentu w formie oświadczenia), dwie firmy nie złożyły takiego oświadczenia i nigdzie w ofercie nie napisały, że zamówienie zrealizują same bez udziału podwykonawców. Czy takie oferty należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy Pzp?
Odpowiedź
Niewypełnienie żądań zamawiającego dotyczących podania informacji o planowanym podwykonawstwie nie może skutkować odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "PRAGA" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie koncepcji na organizację wjazdu i wyjazdu w obrębie Kolonii "Kamińskiego-Ćmielowska"
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zamawiający w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest zobowiązany do żądania od wykonawców wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom (art. 36 ust. 4 ustawy Pzp). Ustawa Pzp nie przewiduje jednak sankcji, w przypadku gdy wykonawca nie przedstawi takich informacji. Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej samo niewypełnienie żądań zamawiającego dotyczących wskazania zakresu podwykonawstwa (np. niepodanie informacji o planowanym podwykonawstwie, w przypadku gdy w rzeczywistości wykonawca zamierza wykonywać zamówienie lub jego część z pomocą podwykonawców) pozbawione jest jakichkolwiek negatywnych konsekwencji prawnych dla wykonawcy wyrażonych w ustawie Pzp, tj. nie jest sytuacją, na podstawie której wykonawca może zostać pozbawiony możliwości uzyskania zamówienia. Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego co do sposobu wykonania zamówienia określonego w ofercie. Powyższe mogłoby zostać osiągnięte jedynie w przypadku, gdyby zamawiający wyraźnie określił tego typu zobowiązania w siwz lub zapisał je w umowie, jako wiążące strony w trakcie realizacji umowy (KIO/UZP 1117/09).
Ponadto należy wskazać, iż z treści art. 36 ust. 4 ustawy Pzp wynika, że zamawiający jest zobowiązany do żądania wskazania części zamówienia, które zostaną powierzone podwykonawcom, a nie żądania wskazywania, że całość zamówienia zostanie wykonana bez ich udziału. Brak złożenia jakiegokolwiek oświadczenia w przedmiocie podwykonawstwa można uznać za niewskazanie jakichkolwiek części zamówienia przewidzianych do wykonania dla podwykonawców, czyli zamiar wykonania zamówienia siłami własnymi.
Pamiętaj, że niezgodność treści oferty z treścią siwz w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp może być rozpatrywana jedynie w zakresie merytorycznej zawartości oferty. Obowiązek odrzucenia oferty, gdy jej treść nie odpowiada treści siwz, nie obejmuje sytuacji, gdy forma oferty nie jest zgodna z wzorcami określonymi w siwz.
Podstawa prawna: art. 36 ust. 4 oraz art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.)
* Autor jest aplikantem radcowskim specjalizującym się m.in. w prawie zamówień publicznych.
-
Przetarg na zakup oleju opałowego
Zamówienia publiczneZamówienie publiczne na sukcesywną sprzedaż oleju opałowego najlepiej jest poprzedzić postępowaniem przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. -
Czy można żądać wykazu zrealizowanych zamówień bez referencji?
Zamówienia publiczneZamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu może żądać od wykonawcy tylko oświadczeń i dokumentów, które są niezbędne do jego przeprowadzenia. -
Pominięto ofertę przy otwarciu ofert - czy należy unieważnić postępowanie?
Przetargi krok po krokuUmowa o zamówienie publiczne podlega unieważnieniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie, z których żaden nie wymienia naruszenia przepisów dotyczących sesji otwarcia ofert. -
Jakie dokumenty musi przedstawić podmiot udostępniający wiedzę i doświadczenie. Czy musi on być podwykonawcą?
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Pzp wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.