Pytanie
Czy w przypadku odrzucenia oferty zamawiający ma prawo zatrzymać wadium złożone w postępowaniu? Odrzucenie nastąpiło z powodu nieuwzględnienia w kosztorysie ofertowym zmiany polegającej na dodaniu do kosztorysu 1 pozycji.
Odpowiedź
Nie, zamawiający nie ma prawa zatrzymać wadium w sytuacji odrzucenia oferty z przyczyn merytorycznych, np. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 czy art. 89 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp.
Kiedy i komu zamawiający zwraca wadium?
Zamawiający ma obowiązek zwrócić wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem tego wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, oraz wykonawcy, który na wezwanie do uzupełnienia dokumentów i oświadczeń na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp ich nie złożył.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Kiedy i komu zamawiający nie zwraca wadium?
Zamawiający ma pełne prawo do zatrzymania wadium wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza pod względem kryteriów oceny ofert w następujących sytuacjach:
- wykonawca odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
- wykonawca nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
- zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
Dodatkowo zamawiający jest uprawniony do zatrzymania wadium wraz z odsetkami wykonawcy, który na wezwanie do uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp faktycznie (fizycznie) ich nie uzupełnił, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.
Cel ustawodawcy
Biorąc powyższe pod uwagę, niecelowym byłoby zatrzymywanie wadium z powodu błędów w ofercie niemających wpływu na sytuację podmiotową wykonawcy. Sankcją za złożenie oferty jest jej odrzucenie, natomiast zatrzymanie wadium jest niejako sankcją za niestosowanie się wykonawcy do obowiązków wynikających wprost z ustawy Pzp, mających na celu wykazanie spełnienia warunków udziału w postępowaniu czy też podejmowanie innych czynności po wyborze oferty, które mogą bezpośrednio przyczynić się do nieudzielenia zamówienia.
Podstawa prawna: art. 46 ust. 4a, art. 46 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, doradcą z zakresu prawa zamówień publicznych, posiadającym wieloletnie doświadczenie w stosowaniu ustawy Pzp przez wykonawców i zamawiających, w tym także przy projektach finansowanych ze środków UE.
-
Czy złe uzupełnienie dokumentów uprawnia zamawiającego do zatrzymania wadium?
Przetargi krok po krokuZamawiający nie powinien wzywać do uzupełnienia dokumentów, jeśli pomimo poprawnego ich uzupełnienia i tak byłoby konieczne unieważnienie postępowania lub oferta tego wykonawcy podlegałaby odrzuceniu. -
Jak zaksięgować zatrzymaną kwotę wadium przetargowego?
Zamówienia publiczneZamawiający nie może ograniczać prawa wykonawcy do swobodnego wyboru sposobu wniesienia wadium spośród możliwych form przewidzianych przepisami ustawy. -
Zamawiający może ustalić termin wypłaty kwoty gwarancyjnej
Zamówienia publiczneZamawiający uprawniony jest do określenia w treści SIWZ terminu w jakim kwota gwarancji musi zostać wypłacona jeżeli zostaną spełnione przesłanki nakazujące jej wypłacenie. -
Wytyczne dotyczące naliczania korekt finansowych
Zamówienia publiczneWysokość korekt finansowych za naruszenie procedur związanych z udzielaniem zamówień publicznych zależy od rodzaju lub stopnia popełnionego przez zamawiającego naruszenia.