Pytanie
Czy tajemnica przedsiębiorstwa (np. receptura mieszanki asfaltowej) jest udostępniana organom kontrolującym?
Odpowiedź
Tak. Zastrzeżenie, że informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, oznacza, że dokumenty te nie mogą być udostępniane przede wszystkim innym wykonawcom. Nie dotyczy to natomiast organów kontroli. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp, "Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane".
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na remont metodą krakingu sieci wodociągowej
Ogłoszenie premium 11 dni do końca04.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Co to jest tajemnica przedsiębiorstwa?
Definicję tajemnicy przedsiębiorstwa zawiera natomiast art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który stanowi, że są to nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Jak wynika z powyższego, jeżeli w ofercie wykonawcy znajdują się informacje będące tajemnicą przedsiębiorstwa, to wykonawca może nie zgodzić się na ich ujawnienie innym osobom.
Tajemnice możesz mieć tylko przed innymi wykonawcami
Co do możliwości ujawniania ww. informacji organom kontroli, to należy stwierdzić, że zastrzeżenie, iż informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa oznacza, że dokumenty te nie mogą być udostępniane przede wszystkim innym wykonawcom. Nie jest ono natomiast skuteczne względem zamawiającego, KIO czy organów kontroli, które muszą mieć dostęp do powyższych informacji, w celu zweryfikowania treści oferty wykonawcy. Udostępniając powyższe informacje np. organom kontrolnym, zamawiający powinien jednak poinformować o ich zastrzeżeniu i zobowiązać kontrolującego do ich ochrony.
Podstawa prawna: art. 8 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., nr 153, poz. 1503 ze zm).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie zamówień publicznych.
-
Dowiedz się, jak liczyć termin związania ofertą
Zamówienia publiczneW terminie związania ofertą wykonawca zobowiązany jest, pod sankcją utraty wadium, dotrzymać warunków realizacji zamówienia zawartych w złożonej ofercie. -
Wspólnik wystąpił ze spółki - czy można zmienić umowę i dalej realizować zamówienie?
Przetargi krok po krokuWystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej należy odróżnić od rozwiązania spółki. Wystąpienie oznacza bowiem, że występujący wspólnik traci swoje członkostwo w spółce, ale spółka istnieje dalej. -
Jak wykonawca może uzasadnić konieczność utajnienia informacji?
Przetargi krok po krokuCo do zasady postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Istnieje jednak możliwość utajnienia referencji oraz informacji dotyczących ich wystawców.