Pytanie
Zamawiający nie jest w stanie stwierdzić, czy nieczytelny podpis na dwóch załącznikach do oferty jest wykonawcy. Czy w tej sytuacji należy:
1. wezwać do uzupełnienia dwóch załączników, powołując się na czytelność podpisu, czy
2. wezwać do złożenia wyjaśnień na podstawie art. 26 ust. 4, a następnie jeżeli wykonawca potwierdzi, że to nie jego podpis, wezwać do uzupełnienia dokumentów lub pełnomocnictw?
Inne załączniki zostały podpisane imieniem i nazwiskiem (w tym formularz ofertowy), natomiast parafka podpisu znajduje się na zaświadczeniu z US oraz ZUS i raczej te parafki nie identyfikują wykonawcy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
W opisanym przypadku w pierwszej kolejności powinieneś wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień (art. 26 ust. 4 ustawy Pzp) dotyczących złożonych dokumentów. Jeżeli w złożonych wyjaśnieniach wykonawca oświadczy, że na dokumentach, co do których masz wątpliwości, figuruje jego podpis, wówczas możesz poprzestać na tym wyjaśnieniu i uznać dokumenty za złożone prawidłowo. Jeżeli natomiast wykonawca wskaże, że podpis należy do innej osoby, wówczas wezwij go do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu (art. 26 ust. 3 ustawy Pzp) opatrzonych podpisem uprawnionej do tego osoby lub do złożenia stosownego pełnomocnictwa dla osoby, która przedmiotowe dokumenty podpisała.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 3 i 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.)
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą w dużej instytucji zamawiającej.
-
Nadzoru inwestorskiego nie zamawiaj w trybie zapytania o cenę
Przetargi krok po krokuZamówienie w trybie zapytania o cenę może być udzielone jedynie dla postępowań o wartości mniejszej niż tzw. progi unijne i przedmiotem zamówienia mogą być jedynie dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych. -
Zawsze poprawiaj omyłki, nawet jeśli oferta i tak podlega odrzuceniu
Przetargi krok po krokuUstawodawca nie dopuścił w ustawie żadnego odstępstwa od reguły, jaką jest konieczność dokonania przez zamawiającego poprawy wszystkich rodzajów omyłek. -
Zamówienie na aktualizację oprogramowania - czy warunkiem udziału może być posiadanie autoryzacji firmy komputerowej?
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, które potwierdzać będą między innymi spełnianie warunków udziału w postępowaniu. -
Czym są usługi powtarzające się okresowo?
Przetargi krok po krokuW przypadku zamówień na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo ustawa Pzp nakazuje sumowanie wartości zamówień udzielanych w ciągu roku.