Pytanie
W dniu ogłoszenia przetargu nasza oferta miała najniższą cenę i tym samym wygrywała. Po kilku dniach, kiedy zamawiający sprawdził ją, okazało się, że podsumowanie pozycji było błędne i tym samym cena naszej oferty wzrosła, spadając na 2 pozycję. Czy zamawiający może podpisać z nami umowę, uwzględniając starą cenę brutto?
Odpowiedź
Zamawiający nie ma możliwości dokonania oceny Twojej oferty w oparciu o pierwotną cenę brutto zawierającą omyłkę rachunkową. W opisanym przez Ciebie przypadku poprawienie omyłki było obowiązkiem zamawiającego, dlatego ocena punktowa Twojej oferty musi zostać dokonana na podstawie ceny uwzględniającej konsekwencje rachunkowe dokonanych poprawek. W trakcie oceny i badania złożonych ofert zamawiający jest zobowiązany do poprawy w ofercie:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
- oczywistych omyłek pisarskich,
- oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek oraz
- innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty.
Poprawienie omyłki jest obowiązkiem zamawiającego!
Jeżeli w badanej przez zamawiającego ofercie wystąpi tego rodzaju omyłka, poprawienie jej jest jego obowiązkiem, a nie jedynie uprawnieniem. W tym zakresie ustawodawca nie pozostawia żadnej dowolności. W przypadku dokonania w ofercie poprawy oczywistej omyłki rachunkowej zamawiający jest zobowiązany również uwzględnić jej konsekwencje rachunkowe. Oznacza to, że zmiana dokonana w dowolnej pozycji kalkulacji zostanie odzwierciedlona w ostatecznej cenie ofertowej.
Zapamiętaj!
Zamawiający może przystąpić do dokonania punktacji ofert, a co za tym idzie ustalenia ich pozycji w rankingu i wyłonienia oferty najkorzystniejszej, dopiero po rachunkowym sprawdzeniu wszystkich złożonych ofert, w oparciu o matematycznie poprawnie wyliczone ceny. W związku z powyższym w opisanym przez Ciebie przypadku zamawiający nie ma możliwości zrezygnowania z dokonania poprawy oczywistej omyłki rachunkowej w ofercie i uznania jej za najkorzystniejszą na podstawie pierwotnej ceny zawierającej błąd.
Podstawa prawna: art. 87 ust. 2 pkt 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, m.in. Zastępcą Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych w dużej instytucji zamawiającej, obecnie głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej.
-
Czy zamawiając usługi brokerskie należy stosować ustawę Prawo zamówień publicznych?
Przetargi krok po krokuPośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia. Jednym ze sposobów wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego jest świadczenie usług brokerskich. -
Czy przekręcona liczba w kosztorysie to omyłka rachunkowa, czy pisarska?
Przetargi krok po krokuZarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie podkreśla się, że omyłka rachunkowa polega na uzyskaniu błędnego wyniku wskutek przeprowadzenia działania matematycznego. -
Zmiana ceny oferty w wyniku poprawienia omyłek - kiedy jest dopuszczalna?
Przetargi krok po krokuDopuszczalność poprawienia omyłki co do ceny oferty zależeć będzie od wielkości różnicy pomiędzy ceną pierwotną a ceną poprawioną. -
Zawsze poprawiaj omyłki, nawet jeśli oferta i tak podlega odrzuceniu
Przetargi krok po krokuUstawodawca nie dopuścił w ustawie żadnego odstępstwa od reguły, jaką jest konieczność dokonania przez zamawiającego poprawy wszystkich rodzajów omyłek.