Pytanie
Czy przy udzielaniu usług hotelarskich i restauracyjnych można opisać warunek posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności: "wykonawca złoży wraz z ofertą dokument potwierdzający, że oferowany hotel posiada standard minimum 3-gwiazdkowy wystawiony przez upoważniony organ" i zażądać załączenia takiego dokumentu? Mam wątpliowć, ponieważ decyzja o wpisie do właściwego rejestru nie jest koncesją, zezwoleniem ani licencją wydaną zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, a zaszeregowanie hotelu następuje w formie decyzji administracyjnej. Czy zatem taka decyzja administracyjna o zaszeregowaniu hotelu do określonej kategorii może być traktowana jako zezwolenie (uprawniające do prowadzenia usług hotelarskich) wymienione w rozporządzeniu o dokumentach, których może żądać zamawiający?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Decyzja administracyjna nie jest zezwoleniem uprawniającym do wykonywania usług hotelowych. Żądając takiego dokumentu, zawężasz krąg wykonawców, ograniczając w ten sposób uczciwą konkurencję. Spróbuj jednak w inny sposób opisać przedmiot zamówienia. Zamawiający może żądać od wykonawców tylko tych dokumentów, które określone zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 226, poz. 1718).
Decyzja administracyjna to nie zezwolenie
Warunek określony w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp polega na wykazaniu posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania. Zgodnie z rozporządzeniem, dokumentem potwierdzającym spełnienie powyższego warunku jest: koncesja, zezwolenie lub licencja (§ 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).
Decyzja administracyjna o zaszeregowaniu hotelu do określonej kategorii nie jest dokumentem wymienionym w niniejszym przepisie. Nie jest ona zezwoleniem, koncesją ani licencją - czyli dokumentem niezbędnym do prowadzenia danej działalności gospodarczej, wymaganym przepisami prawa. Wykonawcy mogą skutecznie wykonywać usługi hotelowe i restauracyjne, nie posiadając decyzji o zaszeregowaniu. Decyzja potwierdza jedynie zaszeregowanie hotelu do danej kategorii, a nie stanowi o posiadaniu uprawnień do świadczenia usług hotelowych czy restauracyjnych. Umożliwia jedynie danemu podmiotowi posługiwanie się nazwą "hotel" i oznaczania go odpowiednią liczbą gwiazdek.
Nie ograniczaj uczciwej konkurencji !
Standard określony przez decyzję może być również wykonywany przez inne podmioty (motele, pensjonaty) bez tej decyzji, natomiast przy wydatkowaniu środków publicznych trzeba zachować zasadę równego traktowania wykonawców (art. 7 ust. 1 ustawy Pzp). Zawężenie w siwz tylko do podmiotów mających decyzję o zaszeregowaniu daje gwarancję otrzymania określonego standardu, jednak może w nieuprawniony sposób ograniczyć uczciwą konkurencję. Udzielając tego typu zamówienia, możesz zabezpieczyć swoje interesy, opisując przedmiot zamówienia poprzez odniesienie do standardów, a nie poprzez zawężenie kręgu wykonawców. Jeżeli zamawiający zamierza udzielić zamówienia na usługi hotelowe, to może w opisie przedmiotu wskazać, że odbędą się one w obiekcie spełniającym standard trzygwiazdkowego hotelu. Oczywiście takie wskazanie musi odpowiadać potrzebom zamawiającego, musi być uzasadnione obiektywnymi czynnikami świadczącymi o tym, że mniejszy standard nie zapewni prawidłowej realizacji zamówienia.
Podstawa prawna: § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 226, poz. 1718); art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.)
* Autorka jest prawnikiem, praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego.
-
Nowe rozporządzenie ws. kryteriów oceny ofert
Zamówienia publiczne25 maja 2011 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące innych niż cena obowiązkowych kryteriów oceny ofert. -
Kolejne zmiany w Prawie zamówień publicznych
Zamówienia publiczneZ dniem 11 maja 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 87 poz. 484). -
Czym są usługi powtarzające się okresowo?
Przetargi krok po krokuW przypadku zamówień na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo ustawa Pzp nakazuje sumowanie wartości zamówień udzielanych w ciągu roku. -
Zasady udzielania zamówień uzupełniających
Przetargi krok po krokuUdzielenie zamówienia uzupełniającego dotychczasowemu wykonawcy dostaw uzależnione jest od łącznego zaistnienia kilku istotnych okoliczności.