Pytanie
Składamy ofertę na roboty budowlane, zajmujemy się drogami, a elektryk daje nam pisemne zobowiązanie, że udostępnia doświadczenie, czyli referencje oraz kierownika budowy (było również wymagane doświadczenie kierownika). Czy ten elektryk musi być podwykonawcą i czy musi on przedstawić w stosunku do siebie dokumenty (KRS, ZUS, US, KRK)? Czy jest możliwe, by nie uczestniczył on w realizacji, skoro użycza referencji?
Odpowiedź
Jeżeli wykonawca, wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, a podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia, zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, tj. m.in. KRS, ZUS, US, KRK. Podmiot użyczający doświadczenia niekoniecznie jednak musi być podwykonawcą.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 4 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Pzp wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. W takiej sytuacji wykonawca ma obowiązek udowodnić zamawiającemu, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia. W celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu zamawiający może żądać, a jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp tzw. progi unijne, żąda oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Wykaz dokumentów, których może żądać zamawiający, określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817).
Referencje nie wystarczą do potwierdzenia doświadczenia
Należy jednak wskazać, że ww. rozporządzenie uprawnia zamawiającego do żądania referencji jedynie w celu potwierdzenia należytego wykonania zamówienia. Natomiast wszelkie niezbędne informacje dotyczące wiedzy i doświadczenia powinny zostać zawarte w wykazie, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 wskazanego rozporządzenia.
Czy udostępniający zasoby musi być podwykonawcą?
Po wejściu w życie przepisu art. 26 ust. 2b ustawy Pzp Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię prawną, zgodnie z którą firma przekazująca wiedzę i doświadczenie musi potem uczestniczyć w realizacji zamówienia jako podwykonawca. "Nie jest dopuszczalne posługiwanie się w celu wykazania spełniania warunków wiedzy i doświadczenia referencjami podmiotu trzeciego, jeżeli nie będzie on brał udziału w wykonaniu zamówienia". Tymczasem orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej wskazuje coś zupełnie przeciwnego. W co najmniej dwóch wyrokach KIO uznała bowiem, że z przepisów nie wynika obowiązek uczestnictwa firm dających doświadczenie w realizacji zamówienia.
Orzeczenie
"Izba stwierdza, że ewentualne podwykonawstwo nie jest warunkiem sine qua non spełnienia przesłanki do dysponowania zasobami określonymi w art. 26 ust. 2b Prawa zamówień publicznych" - uzasadnienie wyroku z 3 sierpnia 2010 r. (sygn. KIO/ 1541/10). Do podobnych wniosków doszedł także inny skład orzekający: "Oddanie do dyspozycji przez podmiot trzeci zasobów, gdy dotyczy to doświadczenia, łączy się z zasady z koniecznością jego uczestnictwa w realizacji zamówienia. Uczestnictwo to może jednak mieć dowolną, dozwoloną prawem formę, np. podwykonawstwo, doradztwo, konsultacje" - uzasadnienie wyroku z 26 lipca, sygn. akt KIO 1452/10, 1453/10, 1454/10). Izba nie podziela poglądu, iż wiedza i doświadczenie są tak ściśle związane z danym podmiotem, że nie mogą być przedmiotem obrotu i stanowią elementy niezbywalne. Ponadto ustawa Pzp nie przesądza, że korzystanie z cudzych zasobów w zakresie wiedzy i doświadczenia musi mieć formę podwykonawstwa, firma użyczająca swojego doświadczenia nie musi uczestniczyć w realizacji zamówienia jako podwykonawca. Udział podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia nie jest obowiązkowy, a obowiązujące przepisy nie dają zamawiającemu uprawnień do egzekwowania i sprawdzania sposobu, charakteru czy zakresu rzeczywistego, przyszłego wykorzystania przez wykonawcę udostępnionych mu zasobów.
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1, art. 26 ust.2b ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); § 1 ust. 1 pkt 2, § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 226, poz. 1817).
* Autor jest konsultantem Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych.
-
Warunek dotyczący posiadania potencjału technicznego w zamówieniu na usługę transportu publicznego
Przetargi krok po krokuZałącznikiem do oferty co do zasady może być próbka przedmiotu zamówienia. Należy pamiętać, że autobusy stanowią tu potencjał techniczny niezbędny do realizacji zamówienia nie zaś jego przedmiot. -
Czy zamawiający może żądać od wykonawcy minimalnego okresu gwarancji na roboty budowlane?
Przetargi krok po krokuZapis dotyczący wymaganego okresu gwarancji powinien znajdować się w siwz, najlepiej przy opisie przedmiotu zamówienia. -
Jakie dokumenty upoważniają do reprezentowania spółki?
Przetargi krok po krokuW odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, należy złożyć uchwałę wspólników, z której wynikać będzie prawo do reprezentacji spółki wraz z kopią wniosku o dokonanie zmian w KRS. -
Czy przy zamówieniu na zakup i wdrożenie systemu elektronicznego można żądać od wykonawcy jego prezentacji?
Przetargi krok po krokuNakłonienie wykonawców do obowiązkowego przeprowadzenia prezentacji może prowadzić do naruszenia jednej z podstawowych zasad systemu zamówień publicznych.