Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Nowelizacja ustawy o COVID-19 w związku z nowym Pzp - jak zmieniać umowy na nowych zasadach?

pzp

Zmiany związane z wejściem w życie nowej ustawy Pzp i wprowadzona z tego względu nowelizacja ustawy o COVID nie eliminują w mojej ocenie możliwości odstąpienia od dochodzenia kar umownych lub zmiany umowy, którą zawarto na gruncie "starej" ustawy Pzp.

Zamówienie dostaw energii przez zamawiających sektorowych a stosowanie nowej ustawy Pzp

pzp

Z treści art. 364 nowej ustawy Pzp, wynika, że udzielanie zamówień, których przedmiotem jest zarówno dostawa energii elektrycznej, jak i paliw służących do wytwarzania energii (tak elektrycznej, jak i cieplnej) tj. węgiel, biomasa, gaz etc., odbywa się bez zastosowania przepisów nowej ustawy Pzp, pod warunkiem, że zamawiający prowadzi działalność sektorową w zakresie energii elektrycznej, gazu i energii cieplnej lub wydobycia paliw.

Zamówienia sektorowe poniżej progów unijnych - regulamin zgodny z nową ustawą Pzp

zamawiający

Zamawiający sektorowi stosują ustawę Pzp, kiedy wartość zamówienia sektorowego jest równa progom unijnym lub od nich wyższa.

Czy w zamówieniach sektorowych poniżej progów unijnych wykonawca może zgodnie z nowym Pzp złożyć odwołanie?

zamawiający

W procedurach zakupowych, w których zamawiający sektorowy nie stosuje ustawy Pzp, nie ma możliwości złożenia odwołania do KIO.

Jak oszacować wartość nieplanowanego wcześniej zamówienia publicznego

granty

Jeżeli zamawiający nie przewidywał udzielenia zamówienia (otrzymania dodatkowych środków z projektu UE) w chwili zlecania pierwszych zamówień w tym samym przedmiocie i o tej samej tożsamości podmiotowej, to można potraktować aktualne zamówienie osobno i nie sumować go z pozostałymi zakupami o tej samej tożsamości podmiotowej i przedmiotowej.

Czy wykaz wyrobów równoważnych stanowi przedmiotowy środek dowodowy i podlega uzupełnieniu?

zamawiający

Wykaz wyrobów równoważnych wraz z dowodami jest przedmiotowym środkiem dowodowym.

Szacowanie wartości robót w jednym i kilku obiektach budowlanych wg nowej ustawy Pzp

oświetlenie

Zgodnie z art. 30 ust. 1 nowej ustawy Pzp, jeżeli zamawiający planuje udzielić zamówienia na roboty budowlane lub usługi w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, lub dopuszcza możliwość składania ofert częściowych, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia.

Kiedy zastosować przesłankę odrzucenia oferty wykonawcy wykluczonego i niespełniającego warunków?

zamawiający

Przesłanka odrzucenia oferty określona w art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp ma zastosowanie także w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego i w trybie podstawowym.

Czy zgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający może nie stawiać warunków udziału w postępowaniu?

pzp

Jeżeli w danym postępowaniu zamawiający nie określa jakichkolwiek warunków udziału w postępowaniu, to w mojej ocenie nie powinien żądać od wykonawców złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 nowej ustawy Pzp, w zakresie spełniania warunków udziału.

Kryteria oceny ofert w nowej ustawie Pzp

zamawiający

Zastosowanie kryterium ceny i drugiego kryterium - odnoszącego się do oferowanej gwarancji - jest możliwe i zgodne z ustawą Pzp obowiązującą od 1 stycznia 2021 r.