Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Zobacz, kiedy błędy w formularzach zamawiającego mogą powodować konieczność unieważnienia przetargu

zamawiający

Nie każdy błąd czy omyłkę można kwalifikować jako podstawę unieważnienia procedury. Przesłanki unieważnienia postępowania są wskazane w ustawie Pzp. W żadnym razie nie powinno się ich nadinterpretować.

Na jakich warunkach zamawiający może przedłużyć termin wyjaśnienia rażąco niskiej ceny?

zamawiający

Dopuszczalne jest wyrażenie zgody na przedłużenie pierwotnego terminu na złożenie wyjaśnień na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, pod warunkiem że wniosek wykonawcy został złożony przed upływem pierwotnego terminu na złożenie wyjaśnień.

Czy oferta podlegająca odrzuceniu powinna być wyjaśniana w zakresie rażąco niskiej ceny?

przetarg

W sytuacji kiedy oferta jest niezgodna z siwz i podlega odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.

Zasady korekty oferty pod kątem kwot netto, brutto i VAT

pzp

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp zamawiający jest zobowiązany zawrzeć w siwz opis sposobu obliczenia ceny, który ma wpływ na możliwość i sposób poprawienia ewentualnych omyłek w treści oferty.

Błędne przepisanie ceny z opisu oferowanej usługi do formularza ofertowego to omyłka pisarska

zamawiający

Artykuł 87 ust. 2 ustawy Pzp wskazuje na obowiązek zamawiającego, nie zaś na jego uprawnienie. Jeżeli zatem zajdą okoliczności, o których mowa w art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, zamawiający będzie zobowiązany dokonać stosownych poprawek.

Cena jako jedyne kryterium oceny w przetargu na udzielenie i obsługę kredytu ? tak czy nie?

pzp

Zgodnie z art. 91 ust. 2a ustawy Pzp zastosowanie ceny jako jedynego kryterium oceny ofert możliwe jest w przypadku łącznego spełnienia dwóch przesłanek.

Kto faktycznie odpowiada za sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia i jego oszacowanie?

zamawiający

Za opis przedmiotu zamówienia oraz oszacowanie jego wartości tj. czynności przygotowawcze w postępowaniu odpowiada kierownik zamawiającego.

Czy pełnomocnictwo do przedłużenia terminu związania ofertą może mieć formę elektroniczną?

zamawiający

Jeżeli zamawiający dopuścił możliwość przedłużenia terminu związania ofertą w formie elektronicznej, to pełnomocnictwo może zostać złożone w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wykonawca, który w ofercie sam potwierdza warunek, nie może potem powoływać się na cudze zasoby

zamawiający

Niedopuszczalne jest, aby wykonawca, który samodzielnie wykazuje spełnianie warunku w ofercie lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, na etapie późniejszym powołał się w tym względzie na potencjał podmiotu trzeciego.