Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Jak dokumentować szacowanie na podstawie rozmowy telefonicznej zgodnie z przepisami RODO?

informacja publiczna

Jeżeli zamawiający przetwarza dane osobowe wykonawców/jego pracowników poprzez dokumentowanie i przechowywanie informacji z przeprowadzenia czynności szacowania (notatka służbowa/mail od wykonawcy), jest zobowiązany do realizacji obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 13 RODO.

Czy wykonawca może przedstawić dokument jedynie częściowo przetłumaczony i potwierdzony za zgodność z oryginałem?

zamawiający

Jeśli w złożonych dokumentach specyfikcji technicznej są tłumaczenia poświadczone za zgodność z oryginałem, poszczególnych i wyszczególnionych w SIWZ urządzeń, nie ma podstaw do wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentacji.

Kiedy zaległości podatkowe powinny i mogą być podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania?

pzp

Fakt, że wykonawca jest w sporze z organem podatkowym lub z ZUS w zakresie zaległości podatkowych bądź dotyczących opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne wyklucza możliwość zastosowania art. 24 ust. 1 pkt 15 p.z.p.

Co zrobić w sytuacji, gdy wykonawca mylnie wykazał, że powołuje się na zasoby podmiotu trzeciego?

zamawiający

Mając na uwadze charakter zasobu, który może podlegać zmianie bądź zastąpieniu, istotne jest, aby z dokumentów jednoznacznie wynikało, że wykonawca samodzielnie spełnia warunek. Nie będzie mógł on bowiem na dalszym etapie, o ile zajdzie taka potrzeba, wykazywać spełniania warunku przez podmioty trzecie.

Jak zgodnie z prawem formułować warunki udziału wobec pojedynczego wykonawcy i konsorcjum?

zamawiający

Zamawiający określa warunki oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do jego należytego wykonania, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności (art. 22 ust. 1a ustawy Pzp).

Kiedy w ramach uzupełnienia wykazu osób dopuszczalna jest wymiana wskazanego pierwotnie kierownika budowy?

zamawiający

Co do zasady, wykonawca w drugim, uzupełnionym wykazie może wykazać inną osobę niż w pierwotnym, która to będzie potwierdzać pierwotne wymagania.

Na jakiej podstawie prawnej można przedłużyć termin obowiązywania umowy?

pzp

Artykuł 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp odnosi się do zmiany wartości umowy, czyli do zakresu zamówienia, nie wspominając nic o możliwości przedłużenia terminu jej obowiązywania.

Jak weryfikować kosztorysy robót dodatkowych dostarczonych przez wykonawcę?

kosztorys

Przepisy prawa nie regulują sposobu weryfikacji przedstawianych przez wykonawcę kosztorysów robót dodatkowych.

W jaki sposób rozwiązać umowę z wykonawcą, który znacząco spóźnia się z jej realizacją?

kodeks cywilny

Aby rozwiązać umowę z nierzetelnym wykonawcą dużo zależy od zapisów w umowie, które określają zasady zerwania umowy, odstąpienia od umowy, kary umowne. Należy również wziąć pod uwagę zapisy prawa dotyczące rozwiązania umowy w Kodeksie Cywilnym.

Jakie procedury zastosuje zamawiający będący jednocześnie wykonawcą?

spółka

Fakt, że podmiot zobowiązany do stosowania przepisów ustawy Pzp w określonej sytuacji występuje w roli wykonawcy, nie zwalnia go z przypisanych ustawą Pzp obowiązków.