Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kto to jest dłużnik (zajętej) wierzytelności - trzeciodłużnik?

komornik

W postępowaniu egzekucyjnym oprócz stron postępowania, tj. wierzyciela i dłużnika występują również inni uczestnicy. Ich rola często ogranicza się do wykonania określonych czynności, udzielania wyjaśnień, odpowiedzi bądź przesłania dokumentu. Dość powszechnym uczestnikiem postępowania jest tzw. dłużnik wierzytelności, zwany też dłużnikiem zajętej wierzytelności lub trzeciodłużnikiem.

Kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi?

komornik

Korespondencja od komornika sądowego często budzi niepokój, a nawet zdenerwowanie u osób, które ją otrzymują. Niekoniecznie osobami tymi są dłużnicy. W związku z tym warto wiedzieć, kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi i jakie skutki przepisy prawa przewidują dla osób, które zlekceważą ten obowiązek.

Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

komornik

Komornik sądowy jako organ egzekucyjny posiada kompetencje do wykonywania szeregu czynności, w tym przede wszystkim czynności egzekucyjnych, które mają charakter czynności przymusowych. Poza wykonywaniem czynności w kancelarii komorniczej komornik sądowy ma prawo do podjęcia czynności poza kancelarią.

Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?

komornik

Do egzekucji z ruchomości, którą może stanowić samochód dłużnika, komornik przystępuje przez jej zajęcie.

Krajowy Rejestr Zadłużonych: kto jest wpisywany i jakie dane są ujawniane?

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych prowadzi Minister Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym.

Kto nadzoruje komornika sądowego?

komornik

Komornik sądowy w czasie pełnienia służby i wykonywania czynności podlega różnorodnemu nadzorowi. Nadzór nad komornikami obejmuje nadzór judykacyjny, nadzór administracyjny oraz nadzór wewnętrzny samorządu komorniczego.

Co komornik może zająć na koncie? Jakie środki są zwolnione od egzekucji?

komornik

Komornik nie może zająć wszystkich środków dłużnika znajdujących się na rachunku bankowym, jak również rachunku prowadzonym przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?

postępowanie egzekucyjne

Komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę: obowiązki pracodawcy i konsekwencje ich niespełnienia

komornik

Na pracodawcy, który zatrudnia dłużnika, ciążą obowiązki wynikające z zajęcia wynagrodzenia za pracę, przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu pracy.

Kiedy komornik może prowadzić egzekucję z minimalnego wynagrodzenia za pracę dłużnika?

komornik

Co do zasady wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.