Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kto prowadzi egzekucję w Polsce? Rola sądów i komorników w świetle prawa

komornik

System egzekucyjny w Polsce jest szczegółowo uregulowany przez przepisy prawa, zwłaszcza Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o komornikach sądowych. Artykuł 758 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi podstawowy przepis dla organów kompetentnych do prowadzenia egzekucji sądowej.

W jaki sposób komornik sprzedaje ruchomości (zajęty samochód)?

komornik

Po zajęciu ruchomości np. w postaci samochodu oraz dokonaniu jego oszacowania komornik sądowy jest zobowiązany do sprzedaży ruchomości, a z uzyskanej ze sprzedaży sumy - do zaspokojenia wierzyciela.

Prawo opcji w zamówieniach publicznych: jak skutecznie wykorzystać i uniknąć pułapek?

przedmiot zamówienia

Opisując przedmiot zamówienia, zamawiający zobowiązany jest między innymi podać jego wielkość poprzez określenie w treści specyfikacji warunków zamówienia minimalnego poziomu zapotrzebowania. Ewentualne zwiększenie ponad określone minimum może stanowić właśnie opcję, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji zamawiającego.

Jakie prawa ma dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym?

postępowanie egzekucyjne

W toku postępowania egzekucyjnego dłużnik może czynnie w nim uczestniczyć. W granicach i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego dłużnik jest uprawniony do podejmowania działań, składania wniosków i zasięgania informacji oraz żądania wydania odpisów dokumentów.

Rażąco niska cena w zamówieniach publicznych: jak rozpoznać i co zrobić?

rażąco niska cena

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia rażąco niskiej ceny, jednak w świetle ugruntowanego orzecznictwa i dorobku doktryny należy uznać, że ceną rażąco niską jest cena nierealistyczna, za którą nie jest możliwe wykonanie zamówienia w należyty sposób i która wskazuje na zamiar realizacji zamówienia poniżej kosztów własnych wykonawcy, niepozwalająca na wygenerowanie przez niego zysku.

Kto to jest dłużnik (zajętej) wierzytelności - trzeciodłużnik?

komornik

W postępowaniu egzekucyjnym oprócz stron postępowania, tj. wierzyciela i dłużnika występują również inni uczestnicy. Ich rola często ogranicza się do wykonania określonych czynności, udzielania wyjaśnień, odpowiedzi bądź przesłania dokumentu. Dość powszechnym uczestnikiem postępowania jest tzw. dłużnik wierzytelności, zwany też dłużnikiem zajętej wierzytelności lub trzeciodłużnikiem.

Analiza potrzeb i wymagań w zamówieniach publicznych: obowiązek, zakres, konsekwencje

postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych opracowanie analizy potrzeb i wymagań jest obowiązkowym elementem procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi?

komornik

Korespondencja od komornika sądowego często budzi niepokój, a nawet zdenerwowanie u osób, które ją otrzymują. Niekoniecznie osobami tymi są dłużnicy. W związku z tym warto wiedzieć, kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi i jakie skutki przepisy prawa przewidują dla osób, które zlekceważą ten obowiązek.

Błędy w obliczeniu ceny oferty w zamówieniach publicznych: konsekwencje i orzecznictwo KIO

przedmiot zamówienia

Zamawiający zobowiązany jest odrzucić ofertę złożoną w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego między innymi w sytuacji, gdy zawiera błąd w obliczeniu ceny.

Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

komornik

Komornik sądowy jako organ egzekucyjny posiada kompetencje do wykonywania szeregu czynności, w tym przede wszystkim czynności egzekucyjnych, które mają charakter czynności przymusowych. Poza wykonywaniem czynności w kancelarii komorniczej komornik sądowy ma prawo do podjęcia czynności poza kancelarią.