Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kto to jest dłużnik (zajętej) wierzytelności - trzeciodłużnik?

komornik

W postępowaniu egzekucyjnym oprócz stron postępowania, tj. wierzyciela i dłużnika występują również inni uczestnicy. Ich rola często ogranicza się do wykonania określonych czynności, udzielania wyjaśnień, odpowiedzi bądź przesłania dokumentu. Dość powszechnym uczestnikiem postępowania jest tzw. dłużnik wierzytelności, zwany też dłużnikiem zajętej wierzytelności lub trzeciodłużnikiem.

Analiza potrzeb i wymagań w zamówieniach publicznych: obowiązek, zakres, konsekwencje

postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych opracowanie analizy potrzeb i wymagań jest obowiązkowym elementem procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi?

komornik

Korespondencja od komornika sądowego często budzi niepokój, a nawet zdenerwowanie u osób, które ją otrzymują. Niekoniecznie osobami tymi są dłużnicy. W związku z tym warto wiedzieć, kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi i jakie skutki przepisy prawa przewidują dla osób, które zlekceważą ten obowiązek.

Błędy w obliczeniu ceny oferty w zamówieniach publicznych: konsekwencje i orzecznictwo KIO

przedmiot zamówienia

Zamawiający zobowiązany jest odrzucić ofertę złożoną w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego między innymi w sytuacji, gdy zawiera błąd w obliczeniu ceny.

Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

komornik

Komornik sądowy jako organ egzekucyjny posiada kompetencje do wykonywania szeregu czynności, w tym przede wszystkim czynności egzekucyjnych, które mają charakter czynności przymusowych. Poza wykonywaniem czynności w kancelarii komorniczej komornik sądowy ma prawo do podjęcia czynności poza kancelarią.

Próbki w zamówieniach publicznych: wymogi, uzasadnienie i zwrot kosztów

zamawiający

Ustawa Prawo zamówień publicznych pozostawia decyzję zamawiającemu, czy od wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego żądać złożenia wraz z ofertą próbki oferowanego asortymentu.

Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?

komornik

Do egzekucji z ruchomości, którą może stanowić samochód dłużnika, komornik przystępuje przez jej zajęcie.

Wybór prawnika bez przetargu: kiedy można pominąć ustawę Pzp?

prawnicy

Ustawa Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość wyłączenia obowiązku stosowania przepisów w niej zawartych w zakresie wyboru wykonawcy usług prawnych, których przedmiot może z wysokim prawdopodobieństwem stać się przedmiotem sporu przed sądem powszechnym (art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp).

Krajowy Rejestr Zadłużonych: kto jest wpisywany i jakie dane są ujawniane?

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych prowadzi Minister Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym.

Skutki rozwiązania konsorcjum przed podpisaniem umowy o wykonanie zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (art. 58 ust. 1) wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. Jednak po upływie terminu składania ofert zmiana w składzie konsorcjum skutkuje koniecznością odrzucenia przez zamawiającego oferty konsorcjum, nawet jeżeli została już uznana za najkorzystniejszą.