Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?

komornik

Do egzekucji z ruchomości, którą może stanowić samochód dłużnika, komornik przystępuje przez jej zajęcie.

Wybór prawnika bez przetargu: kiedy można pominąć ustawę Pzp?

prawnicy

Ustawa Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość wyłączenia obowiązku stosowania przepisów w niej zawartych w zakresie wyboru wykonawcy usług prawnych, których przedmiot może z wysokim prawdopodobieństwem stać się przedmiotem sporu przed sądem powszechnym (art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp).

Krajowy Rejestr Zadłużonych: kto jest wpisywany i jakie dane są ujawniane?

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych prowadzi Minister Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym.

Skutki rozwiązania konsorcjum przed podpisaniem umowy o wykonanie zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (art. 58 ust. 1) wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. Jednak po upływie terminu składania ofert zmiana w składzie konsorcjum skutkuje koniecznością odrzucenia przez zamawiającego oferty konsorcjum, nawet jeżeli została już uznana za najkorzystniejszą.

Kto nadzoruje komornika sądowego?

komornik

Komornik sądowy w czasie pełnienia służby i wykonywania czynności podlega różnorodnemu nadzorowi. Nadzór nad komornikami obejmuje nadzór judykacyjny, nadzór administracyjny oraz nadzór wewnętrzny samorządu komorniczego.

Obowiązkowy raport z realizacji zamówienia publicznego - kiedy i jak go sporządzić?

zamawiający

Zamawiający udzielający zamówień publicznych o wartości od 130.000 zł muszą pamiętać o obowiązku sporządzania raportu z realizacji zamówienia.

Co komornik może zająć na koncie? Jakie środki są zwolnione od egzekucji?

komornik

Komornik nie może zająć wszystkich środków dłużnika znajdujących się na rachunku bankowym, jak również rachunku prowadzonym przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Zamawiający może wykluczyć nierzetelnego wykonawcę

zamawiający

Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 109 ust. 1 przewiduje fakultatywne przesłanki wykluczenia wykonawcy z ubiegania się o uzyskanie zamówienia publicznego, których zastosowanie uzależnione jest od subiektywnej decyzji zamawiającego.

Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?

postępowanie egzekucyjne

Komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości.

Nazwy producenta nie można uzupełniać po terminie składania ofert

oferta przetargowa

W przypadku gdy zamawiający wymaga w treści specyfikacji warunków zamówienia, aby wykonawcy w ofertach przetargowych wskazali nazwę producenta podzespołów składających się na oferowane urządzenie, nie jest możliwe uzupełnienie brakującej w tym zakresie informacji.