Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Podpis zaufany a "pieczęć podpisu zaufanego" - wyjaśniamy różnice

Komunikaty.pl

Pieczęć elektroniczna ministra właściwego do spraw informatyzacji potwierdza integralność danych podpisanych przy użyciu podpisu zaufanego oraz autentyczność podpisu.

Jak sprawdzić czy pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?

Komunikaty.pl

Co do zasady, zmiana w zarządzie spółki nie wpływa na ważność udzielonego pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz spółki.

Program Funkcjonalno-Użytkowy nie zawsze jest wymagany

Komunikaty.pl

W systemie zamówień publicznych Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) ma istotne znaczenie dla wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego.

Zamówienia bagatelne a materiały równoważne - co warto wiedzieć

Komunikaty.pl

Mimo że regulamin nie dookreślał wprost, iż zamawiający ma obowiązek dopuścić materiały równoważne, to jednak został stworzony m.in. po to, aby zapewnić podmiotom równy dostęp do zamówień i ich równe traktowanie.

Jakie środki obrony przysługują dłużnikowi w egzekucji?

komornik

W postępowaniu egzekucyjnym dłużnik ma prawo nie zgadzać się z czynnościami i działaniami podejmowanymi przez komornika sądowego, a także przez sąd.

Jak poprawnie skonstruować klauzule waloryzacyjne do umowy

Komunikaty.pl

Ustawa Pzp wprowadzając obowiązek zawierania w określonych umowach o zamówienie publiczne obowiązkowych klauzul waloryzacyjnych, w odniesieniu do określenia sposobu ustalenia zmiany wynagrodzenia pozostawia swobodę zamawiającemu.

Zwrot wadium w przetargu - terminy i procedura

Komunikaty.pl

Przepisy ustawy Pzp przewidują zwrot wadium w dwóch przypadkach: samodzielnie przez zamawiającego (bez wniosku wykonawcy) oraz na wniosek wykonawcy.

Co może zrobić dłużnik, kiedy komornik zajmie mu dom?

komornik

Egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wyłączone zostało w tym przypadku prawo wyboru komornika spoza rewiru.

Negocjacje w trybie podstawowym z możliwością negocjacji - czy są obligatoryjne?

Komunikaty.pl

Wskazanie przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu możliwości przeprowadzenia negocjacji nie oznacza, że zamawiający jest zobowiązany do ich przeprowadzenia.

Wspólne dochodzenie należności przez konsorcjum

Komunikaty.pl

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie regulują kwestii cywilistycznych związanych z charakterem prawnym roszczeń członków konsorcjum o wynagrodzenie z tytułu wykonywania zamówienia publicznego.