Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kiedy można wnieść zażalenie na postanowienie sądu, a kiedy skargę na postanowienie referendarza sądowego wydane w postępowaniu egzekucyjnym?

komornik

W polskim systemie prawnym skarga na czynności lub zaniechanie komornika sądowego jest istotnym narzędziem służącym ochronie praw dłużników i wierzycieli. Uprawnienie do wniesienia skargi ma na celu zapewnienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych przez komorników sądowych.

Posiedzenia niejawne w sprawach egzekucyjnych: jakie mają znaczenie dla stron postępowania?

komornik

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sąd rozpoznaje sprawy egzekucyjne na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że postępowanie odbywa się bez udziału stron, chyba że zachodzi potrzeba wyznaczenia rozprawy albo wysłuchania stron lub innych osób. Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie postępowania egzekucyjnego.

Jakie uprawnienia ma komornik w trakcie przeprowadzania czynności w miejscu zamieszkania lub siedziby dłużnika?

komornik

Postępowanie egzekucyjne, będące integralną częścią systemu prawnego, niesie ze sobą szereg uprawnień oraz obowiązków zarówno dla komorników, jak i osób trzecich, które mogą być obecne przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych. W świetle przepisów prawa komornik sądowy ma określone narzędzia do zapewnienia porządku i efektywności postępowania. Jednym z takich narzędzi jest uprawnienie do upominania i wydalania osób, które swoim zachowaniem zakłócają przebieg czynności egzekucyjnych.

Jak złożyć wniosek o wyłączenie komornika od prowadzenia sprawy egzekucyjnej?

komornik

Postępowanie egzekucyjne jest jednym z kluczowych elementów polskiego systemu prawnego, umożliwiającym wierzycielom skuteczne dochodzenie swoich roszczeń. W jego ramach komornik pełni rolę funkcjonariusza publicznego, który wykonuje czynności egzekucyjne. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których konieczne jest wyłączenie komornika od prowadzenia postępowania. Ustawodawca przewidział w tym zakresie szczegółową procedurę.

Jakie informacje o postępowaniu egzekucyjnym przysługują wierzycielowi?

informacje

Zapewnienie wierzycielom prawa do informacji o postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko dłużnikowi jest jednym z podstawowych uprawnień w postępowaniu egzekucyjnym.

Jakie informacje musi ci przekazać komornik? Wszystko o obowiązkach informacyjnych komornika

informacje

Jednym z kluczowych elementów zapewniających transparentność postępowania egzekucyjnego są obowiązki informacyjne komornika wobec stron i uczestników postępowania. Ma to na celu zagwarantowanie, że wszyscy zainteresowani będą na bieżąco informowani o stanie sprawy oraz o czynnościach podejmowanych przez komornika.

Jakie są konsekwencje nieudzielenia informacji komornikowi?

komornik

Obowiązki związane z udzielaniem informacji organom egzekucyjnym są określone w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (kpc). Art. 761 kpc nakłada na osoby zobowiązane obowiązek udzielenia wyjaśnień i informacji, które są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia egzekucji. Niewywiązanie się z tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami określonymi przez przepisy prawa.

Kto prowadzi egzekucję w Polsce? Rola sądów i komorników w świetle prawa

komornik

System egzekucyjny w Polsce jest szczegółowo uregulowany przez przepisy prawa, zwłaszcza Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o komornikach sądowych. Artykuł 758 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi podstawowy przepis dla organów kompetentnych do prowadzenia egzekucji sądowej.

W jaki sposób komornik sprzedaje ruchomości (zajęty samochód)?

komornik

Po zajęciu ruchomości np. w postaci samochodu oraz dokonaniu jego oszacowania komornik sądowy jest zobowiązany do sprzedaży ruchomości, a z uzyskanej ze sprzedaży sumy - do zaspokojenia wierzyciela.

Jakie prawa ma dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym?

postępowanie egzekucyjne

W toku postępowania egzekucyjnego dłużnik może czynnie w nim uczestniczyć. W granicach i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego dłużnik jest uprawniony do podejmowania działań, składania wniosków i zasięgania informacji oraz żądania wydania odpisów dokumentów.