Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Zajęcie wynagrodzenia za pracę: obowiązki pracodawcy i konsekwencje ich niespełnienia

komornik

Na pracodawcy, który zatrudnia dłużnika, ciążą obowiązki wynikające z zajęcia wynagrodzenia za pracę, przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu pracy.

Kiedy komornik może prowadzić egzekucję z minimalnego wynagrodzenia za pracę dłużnika?

komornik

Co do zasady wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Czy komornik może zająć wszystkie środki na rachunku bankowym?

komornik

Komornik sądowy prowadząc egzekucję z rachunku bankowego, co do zasady nie zajmuje wszystkich środków pieniężnych dłużnika.

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - jak wygląda?

komornik

Jednym z najbardziej dolegliwych sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości dłużnika (gruntu, mieszkania, domu, lokalu użytkowego itd.). Po zajęciu nieruchomości dłużnika tj. wezwaniu do zapłaty długu przez dłużnika w terminie 14 dni oraz dokonaniu wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji do księgi wieczystej, komornik sądowy na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości. Jest to czynność niezbędna przed dokonaniem sprzedaży nieruchomości.

Czy komornik może zająć 13. lub 14. emeryturę?

komornik

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów tzw. trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Czy komornik może zająć nadpłatę i zwrot podatku za 2023 rok?

komornik

Komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego dokonuje licznych czynności egzekucyjnych, w tym przede wszystkim zajęć egzekucyjnych. Komornik zajmuje m.in.: wynagrodzenie za pracę dłużnika, rachunek bankowy, świadczenie emerytalne oraz dokonuje zajęcia innych wierzytelności.

Przedawnienie roszczeń. Dlaczego komornikowi nie wolno prowadzić egzekucji, kiedy wierzytelność jest przedawniona?

Komornik sądowy prowadzi egzekucję w oparciu o wniosek uprawnionego wierzyciela i tytuł wykonawczy, który obejmuje świadczenie podlegające egzekucji. Wierzyciel ma prawo domagać się od komornika przymusowego wyegzekwowania świadczenia od dłużnika.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika sądowego - obowiązki pracodawcy

komornik

Jedną z czynności, które podejmuje komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego jest zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika.

Egzekucja z nadpłaty podatku dochodowego i zwrotu podatku z urzędu skarbowego

komornik

Do egzekucji z wierzytelności z tytułu nadpłaty i zwrotu podatku komornik przystępuje przez jej zajęcie.

Koszty komornicze, cz. III. Ile dostaje komornik przy egzekucji świadczeń niepieniężnych?

komornik

Opłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych oraz tzw. opłaty inne mają - w przeciwieństwie do opłat egzekucyjnych w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych - charakter stały, a nie procentowy.