Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kiedy zamawiający ma obowiązek płacić wynagrodzenie w częściach?

zamawiający

Zamawiający zobowiązani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych obligatoryjnie muszą zgodzić się na częściową wypłatę wynagrodzenia należnego wykonawcom za wykonane dostawy, usługi lub roboty budowlane.

Ubezpieczenie OC w przetargach publicznych: czy zamawiający może żądać dowodu opłacenia składki?

polisa oc

Ustawa Prawo zamówień publicznych umożliwia zamawiającym, aby określali warunki udziału w przetargu, które wymagają od wykonawcy zainteresowanego uzyskaniem zamówienia publicznego posiadania polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności*.

Udostępnienie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej znosi obowiązek jej przesłania na wniosek

informacja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 maja 2024 r. (sygn. III OSK 1285/22) stwierdził, że udostępnienie informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poinformowanie wnioskodawcy o jej dostępności wyklucza obowiązek ponownego udostępnienia tych informacji na wniosek o dostęp do informacji publicznej.

Jak prawidłowo zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

tajemnica przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżona informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.

Powódź - jak przyspieszyć procedury zamówień publicznych w sytuacjach kryzysowych?

powódź

Ustawa Prawo zamówień publicznych umożliwia zamawiającym (bez względu na rodzaj prowadzonej działalności) skorzystanie z trybów, których zastosowanie znacznie skraca czas potrzebny na przeprowadzenie procedur wyboru wykonawcy zamówienia publicznego.

Jeden wykonawca - jedyna opcja? Wyjaśniamy, kiedy można zastosować zamówienie z wolnej ręki

zamawiający

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dopuszcza możliwość udzielenia zamówienia, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze - jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia*.

Oświadczenie producenta a parametry produkowanych urządzeń na stronie internetowej producenta: jakie dowody są wystarczające w przetargu?

oświadczenie

Zamawiający nie może poprzez zapisy Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) ograniczać możliwości składania przez wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego środków dowodowych potwierdzających spełnianie wymaganych parametrów technicznych przez oferowane urządzenia.

Kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych: jak uniknąć błędów?

zamawiający

Obowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia jednoznacznego i wyczerpującego opisu kryteriów oceny ofert wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu ich oceny.

Prawo opcji w zamówieniach publicznych: jak skutecznie wykorzystać i uniknąć pułapek?

przedmiot zamówienia

Opisując przedmiot zamówienia, zamawiający zobowiązany jest między innymi podać jego wielkość poprzez określenie w treści specyfikacji warunków zamówienia minimalnego poziomu zapotrzebowania. Ewentualne zwiększenie ponad określone minimum może stanowić właśnie opcję, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji zamawiającego.

Rażąco niska cena w zamówieniach publicznych: jak rozpoznać i co zrobić?

rażąco niska cena

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia rażąco niskiej ceny, jednak w świetle ugruntowanego orzecznictwa i dorobku doktryny należy uznać, że ceną rażąco niską jest cena nierealistyczna, za którą nie jest możliwe wykonanie zamówienia w należyty sposób i która wskazuje na zamiar realizacji zamówienia poniżej kosztów własnych wykonawcy, niepozwalająca na wygenerowanie przez niego zysku.