Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Rejestr umów - nowy termin wejścia w życie

Komunikaty.pl

Sejm zdecydował o przesunięciu terminu obowiązkowego prowadzenia i jawności rejestru umów.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

komornik

Zdarzają się sytuacje, w których osoby oczekujące zwrotu podatku PIT ostatecznie nie otrzymują pieniędzy z tego tyłu. Może to wynikać m.in. z działań komorniczych.

Kiedy komornik nie podejmie się egzekucji ?

komornik

Komornik sądowy wykonuje czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Wykonuje orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń.

Kiedy komornik zwraca pieniądze?

komornik

Komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, którzy kojarzą się raczej z zajmowaniem pieniędzy niż ich zwracaniem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których komornik oddaje pieniądze dłużnikowi bądź wierzycielowi.

Podstawy wykluczenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z przetargu

Komunikaty.pl

Warto m.in. pamiętać, że sama adnotacja na zaświadczeniu "nie figuruje" oznacza, że dana osoba/podmiot w ogóle nie widnieje w rejestrze karnym, w zakresie żadnego przestępstwa.

Kiedy można dokonać bezpośredniej zapłaty podwykonawcy?

Komunikaty.pl

Prawo zamówień publicznych w art. 465 wskazuje zasady bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy usług zleconych podwykonawcy podczas realizacji robót budowlanych.

Jakie są korzyści dla zamawiającego z przeprowadzenia postępowania w trybie podstawowym z negocjacjami

Komunikaty.pl

Przepisy regulujące tryb podstawowy zostały umiejscowione w dziale - Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne, w art. 275-296

Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych - zasady i ograniczenia

przetarg

Zakaz powierzenia podwykonawcom realizacji całego przedmiotu udzielanego zamówienia publicznego wynika z art. 462 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kiedy można wezwać wykonawców do złożenia ofert dodatkowych

Komunikaty.pl

Zgodnie z art. 248 ustawy Pzp jeżeli nie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, że dwie lub więcej ofert przedstawia taki sam bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów oceny ofert, zamawiający wybiera spośród tych ofert ofertę, która otrzymała najwyższą ocenę w kryterium o najwyższej wadze.

Wykonawca uchyla się od zawarcia umowy o zamówienie publiczne - co zrobić?

Komunikaty.pl

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (Pzp), jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający może dokonać ponownego badania i oceny ofert spośród ofert pozostałych w postępowaniu wykonawców oraz wybrać najkorzystniejszą ofertę albo unieważnić postępowanie.