Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Drugi wykonawca na placu budowy - czy należy to zastrzec w umowie?

budowa

W trakcie realizacji procesu inwestycyjnego występują sytuacje, w których zamawiający (inwestor) zmuszony jest do wprowadzenia na teren prowadzonych robót budowlanych drugiego wykonawcy, który realizować będzie zakres robót uprzednio nie zleconych tzw. wykonawcy generalnemu.

Nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika

komornik

Utrwalanie przebiegu czynności egzekucyjnych, czyli co może nagrać komornik podczas czynności?

Wykaz pracowników jako tajemnica przedsiębiorstwa

przedsiębiorstwo

Odtajnienie wykazu osób zastrzeżonych przez wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa jest działaniem dopuszczalnym na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych, przy czym o podjętej decyzji zamawiający powinien poinformować wykonawcę, którego powyższe dotyczy.

Czy stosując prawo opcji, wolno wydłużyć czas trwania umowy o zamówienie publiczne?

Komunikaty.pl

Termin realizacji umowy powinien zostać ustalony w sposób uwzględniający maksymalny termin, w jakim może nastąpić realizacja zarówno zakresu podstawowego jak i zakresu objętego prawem opcji.

Poszerzenie zakresu usług z umowy na zamówienie do 130 tys. zł

Komunikaty.pl

Z przepisów prawa powszechnie obowiązującego nie wynika zakaz zawierania kilku umów na tożsame świadczenie. Zamawiający jest uprawniony do podziału zamówienia na części i zawarcia kilku umów.

Czy zamawiający ma prawo kupić urządzenie powystawowe od danego podmiotu?

Komunikaty.pl

Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki wymaga spełnienia jednej z przesłanek ustawowych. Nie można tych okoliczności modyfikować.

Zamówienie na obsługę prawną a stosowanie ustawy Pzp

Komunikaty.pl

Bieżąca obsługa prawna urzędu, polegająca m.in. na opiniowaniu umów, zarządzeń, uchwał itp. nie jest wyłączona spod reżimu stosowania ustawy Pzp.

Zamówienie własne i zlecane wspólnie z innymi zamawiającymi - jak je oszacować?

Komunikaty.pl

Zamówienie na artykuły spożywcze należy szacować w oparciu o 12-miesięczne zapotrzebowanie zamawiającego

Egzekucja komornicza przeciwko małżonkowi dłużnika

komornik

W przypadkach określonych przepisami prawa, w szczególności Kodeksu postępowania cywilnego, komornik sądowy może prowadzić egzekucję także przeciwko małżonkowi dłużnika.

Obowiązuje literalna wykładania warunków przetargowych

Komunikaty.pl

Zgodnie z art. 112 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności.