Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Zmowa przetargowa - kogo wyklucza z przetargu?

zamawiający

Wykluczeniu z postępowania przetargowego podlega każdy uczestnik tzw. zmowy przetargowej, biorący udział w postępowaniu, a nie tylko ten, który może uzyskać zamówienie lub nieuczciwie doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Liczy się tylko rzeczywiste wsparcie w udostępnianiu zasobów

zamawiający

Podmioty udostępniające zasoby muszą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, jako podwykonawcy, wykonując usługi, do realizacji których zdolności były wymagane i określone przez Zamawiającego.

Zarzuty dotyczące warunków udziału w przetargu muszą być poparte dowodami

przedmiot zamówienia

Zamawiający powinien ustalić warunki udziału w postępowaniu tak, aby z jednej strony zapewnić jak najszerszy dostęp do zamówienia, a z drugiej - ograniczyć ten dostęp do podmiotów, które są w stanie realnie wykonać zamówienie.

Jakie są zasady udzielania zamówień publicznych?

zasada jawności

System zamówień publicznych opisuje ustawa Prawo zamówień publicznych[1]. Określa ona szczegółowe procedury, według których zamawiający mogą kupować towary i usługi.

Jakie są kryteria oceny ofert?

zamawiający

Kryteria oceny ofert przetargowych muszą być uzasadnione faktycznymi potrzebami zamawiającego oraz opisane szczegółowo i przejrzyście. Jak je prawidłowo formułować?

Czy JEDZ[1] powinien zawierać oświadczenie o nie wspieraniu agresji rosyjskiej na Ukrainę?

progi unijne

Instytucja prowadząca postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego powinna żądać od ubiegającego się o to zamówienie oświadczenia o nie wspieraniu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

Czy zamawiający może eliminować z przetargu profesjonalnych wykonawców?

zamawiający

Warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie mogą utrudniać konkurencji na rynku wykonawców ubiegających się o dane zamówienie publiczne.

Zmiany w prowadzeniu rejestru umów

Senat

Parlament kończy prace na rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane jest m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego prowadzenia rejestru umów.

Ważność wadium nie musi przekraczać terminu związania ofertą

zamawiający

Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą[1].

Czy wadliwie podpisana oferta musi być odrzucona?

zamawiający

W postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne ofertę składa się - pod rygorem nieważności - w formie elektronicznej.