Jakie są warunki do uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę?
Do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów potrzebnych, aby ubiegać się o zamówienie publiczne, potencjalnych wykonawców wzywa zamawiający.
Do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów potrzebnych, aby ubiegać się o zamówienie publiczne, potencjalnych wykonawców wzywa zamawiający.
Ustawa z dznia 13.04.2022 r. wprowadziła wymóg wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (bez względu na wartość zamówienia) wykonawców wskazanych w art. 7 ust. 1 tej ustawy.
Członkiem Komisji może być każdy - zarówno osoba będąca pracownikiem zamawiającego, jak i osoba działająca na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło bądź innej umowy cywilnoprawnej, czy też osoba wykazująca się wiedzą specjalistyczną, przydatną w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Czynności dokonywane pomiędzy wyborem najkorzystniejszej oferty a zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego są czynnościami w postępowaniu o zamówienie publiczne i podlegają możliwości wniesienia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.
Wojna w Ukrainie ma negatywny wpływ na rynek krajowych zamówień publicznych. Jak się przed nim uchronić?
Opierając się na orzecznictwie zarówno Sądów jak i administracji skarbowej stwierdzić należy, że faktura nie jest umową w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych w tym określonych w art. 34a.
Zakazy ustanowione wskazanym rozporządzeniem mają zastosowanie do wykonywania od dnia 10 października 2022 r. umów zawartych przed dniem 9 października 2022 r. i dotyczą wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Zgodnie z wolą ustawodawcy wyrażoną w art. 56 ust. 1 i ust. 2 Prawa zamówień publicznych, konflikt interesów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą zamówienia publicznego występuję w sytuacji, gdy pracownicy zamawiającego mają powiązania z wykonawcą ubiegającym się o uzyskanie zamówienia w zakresie wskazanym powyżej.
Zaniedbanie przez zamawiającego określenia postanowień odnoszących się do zasad i zakresu przejścia praw autorskich na zamawiającego może prowadzić do tworzenia "sztucznego" monopolu. Bez nabycia autorskich praw majątkowych zamawiający nie będzie mógł, bez ponoszenia dodatkowych opłat wykorzystywać nabytego utworu na różnych polach eksploatacji.
Jednym z przejawów jawności i przejrzystości finansów publicznych jest udostępnianie umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych.
Na adres
wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie chęci
otrzymywania alertów.
Prosimy o potwierdzenie w ciągu 24 godzin.