Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Program Funkcjonalno-Użytkowy nie zawsze jest wymagany

Komunikaty.pl

W systemie zamówień publicznych Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) ma istotne znaczenie dla wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego.

Zamówienia bagatelne a materiały równoważne - co warto wiedzieć

Komunikaty.pl

Mimo że regulamin nie dookreślał wprost, iż zamawiający ma obowiązek dopuścić materiały równoważne, to jednak został stworzony m.in. po to, aby zapewnić podmiotom równy dostęp do zamówień i ich równe traktowanie.

Jakie środki obrony przysługują dłużnikowi w egzekucji?

komornik

W postępowaniu egzekucyjnym dłużnik ma prawo nie zgadzać się z czynnościami i działaniami podejmowanymi przez komornika sądowego, a także przez sąd.

Jak poprawnie skonstruować klauzule waloryzacyjne do umowy

Komunikaty.pl

Ustawa Pzp wprowadzając obowiązek zawierania w określonych umowach o zamówienie publiczne obowiązkowych klauzul waloryzacyjnych, w odniesieniu do określenia sposobu ustalenia zmiany wynagrodzenia pozostawia swobodę zamawiającemu.

Zwrot wadium w przetargu - terminy i procedura

Komunikaty.pl

Przepisy ustawy Pzp przewidują zwrot wadium w dwóch przypadkach: samodzielnie przez zamawiającego (bez wniosku wykonawcy) oraz na wniosek wykonawcy.

Co może zrobić dłużnik, kiedy komornik zajmie mu dom?

komornik

Egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wyłączone zostało w tym przypadku prawo wyboru komornika spoza rewiru.

Negocjacje w trybie podstawowym z możliwością negocjacji - czy są obligatoryjne?

Komunikaty.pl

Wskazanie przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu możliwości przeprowadzenia negocjacji nie oznacza, że zamawiający jest zobowiązany do ich przeprowadzenia.

Wspólne dochodzenie należności przez konsorcjum

Komunikaty.pl

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie regulują kwestii cywilistycznych związanych z charakterem prawnym roszczeń członków konsorcjum o wynagrodzenie z tytułu wykonywania zamówienia publicznego.

Przekroczenie progu unijnego w przetargu krajowym - konsekwencje dla zamawiającego

Komunikaty.pl

Zamawiający zobowiązany jest do oszacowania wartości szacunkowej zamówienia z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustalona w ten sposób wartość jest wiążąca dla zamawiającego i stanowi podstawę do wyboru trybu i procedury w jakiej udzielone zostanie zamówienie publiczne.

Naukowcy z UEK: maszt telekomunikacyjny nie obniża wartości nieruchomości

Komunikaty.pl

Wielu mieszkańców podkrakowskich miejscowości obawia się, że po wybudowaniu w sąsiedztwie stacji bazowej telefonii komórkowej wartość ich nieruchomości spadnie. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dowiedli, że nie ma jednak takiej zależności.