Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Przeciwdziałanie koronawirusowi wyłącza procedury zamówień publicznych

pzp

Ustawa z dnia 02 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje między innymi odstępstwo od obowiązku stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych.

Podpis zaufany nie zastępuje podpisu elektronicznego

KIO

Podpisanie oferty przetargowej za pomocą profilu zaufanego (ePUAP) nie spełnia wymogu podpisu elektronicznego wymaganego przez przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych[1].

Brak zaszyfrowania załączników skutkuje odrzuceniem oferty

zamawiający

W ocenie KIO brak zaszyfrowania załączników do oferty stanowi naruszenie art. 86 ust. 1 ustawy PZP, to zaś skutkuje niezgodnością oferty z przepisami ustawy PZP i stanowi przesłankę do odrzucenia oferty wykonawcy na podstawie art. 89 ust.1 pkt 1 tej ustawy.

Z jaką datą musi być wystawiona polisa OC potwierdzająca spełnianie warunków?

zamawiający

Zamawiający wymagał polisy aktualnej na dzień składania ofert, wykonawca zobowiązany jest, w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego przekazać dokument potwierdzający fakt obowiązywania ubezpieczenia w dacie składania ofert.

Czy pełnomocnictwo do wniesienia oferty może być podpisane po terminie składania ofert?

KIO

Z treści złożonego pełnomocnictwa musi wynikać, że pełnomocnik, w terminie podejmowania czynności w imieniu mocodawcy, był do tego uprawniony.

Przystąpienie do postępowania odwoławczego musi być złożone w imieniu konsorcjum

zamawiający

Prawo zamówień publicznych umożliwia wykonawcom ubiegającym się o uzyskanie zamówienia publicznego wspólne składanie ofert przetargowych.

Skutki braku możliwości otwarcia oferty złożonej elektronicznie

zamawiający

Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej dotyczy między innymi składania ofert przetargowych.

Przypominamy o obowiązku sporządzenia sprawozdania z zamówień udzielonych w 2019 roku

sprawozdanie

Ustawa Prawo zamówień publicznych zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2019 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień[1].

Ściągawka z progów stosowania Prawa zamówień publicznych

zamawiający

Zgodnie z art. 4 pkt. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych próg którego przekroczenie oznacza obowiązek stosowania przepisów wskazanej ustawy wynosi równowartość 30.000 Euro.

Nowy kurs obowiązujący przy udzielaniu zamówień publicznych

pzp

Ustawa Prawo zamówień publicznych posługuje się wartościami wyrażonymi w jednocześnie przyjmując stały kurs euro po jakim dokonuje się przeliczania wartości wyrażonych w euro na złote.