Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Brak wyjaśnień nie stanowi podstaw do odrzucenia oferty

zamawiający

W toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.

Zasada aktualności dokumentów składanych na wezwanie zamawiającego

zamawiający

Zmiana zarządu spółki, która nastąpiła po złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego a przed wyborem najkorzystniejszej oferty, musi być odpowiednio uwzględniona w dokumentach składanych przez spółkę w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego kierowane na podstawie art. 26 ust. 1 lub ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kiedy możemy mówić o zmowie przetargowej

przetarg

Jednym z działań, które mogą być uznane za zmowę przetargową jest wycofanie oferty, to znaczy rezygnacja przez zwycięzcę przetargu z zawarcia umowy z zamawiającym, co dla zamawiającego oznacza konieczność zawarcia umowy z przedsiębiorcą oferującym wyższą cenę.

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie wnoszenia wadium przez konsorcjum

zamawiający

Opierając się na uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę kasacyjną Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku[1], uznać należy za możliwe wniesienie wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej tylko przez lidera konsorcjum składającego ofertę przetargową.

Praktyczne wskazówki dotyczące powołania zespołu nadzorującego zamówienie

przetarg

Zespół nadzorujący zamówienie powinien być powołany już na etapie przygotowania postępowania. Przeczytajcie argumentację.

Ponowne zweryfikowanie spełniania warunków

zamawiający

Zamawiający może ponownie zweryfikować spełnianie przez wykonawcę, który złożył ofertę przetargową, warunków udziału w przetargu.

Próbka dostawy złożona z ofertą nie powinna być traktowana jako część przedmiotu umowy

zamawiający

Wyjaśniamy, czy zamawiający instrument muzyczny złożony przez wybranego wykonawcę może zatrzymać i uznać za część dostawy przyszłego przedmiotu umowy.

Zaliczka dozwolonym wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw

zamawiający

Instytucja zaliczki została wprowadzona do ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych na mocy noweli z dnia 5 listopada 2011 roku. Pomimo swoich walorów praktycznych, zamawiający niezwykle rzadko wprowadzają ten instrument w prowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Czy jest możliwa zmiana wynagrodzenia ryczałtowego za realizowane roboty budowlane ?

dokumentacja projektowa

Ryczałt polega na umówieniu z góry wysokości wynagrodzenia w kwocie absolutnej, przy wyraźnej lub dorozumianej zgodzie stron na to, że wykonawca nie będzie się domagać wynagrodzenia wyższego.

Warunki gwarancji - czy uzasadniają zamówienie z wolnej ręki?

zamawiający

Czy zamówienie z wolnej ręki umożliwia dochodzenie roszczeń z tytułu gwarancji? Czy ustawa Pzp przewiduję jakąkolwiek możliwość rekompensaty ze strony wykonawcy?